Postet nga: daniel serwer

Serwer: Për situatën në veri, SHBA po mbështet 100% Serbinë

Profesori amerikan, Daniel Serwer, i cili është njohës  i zhvillimeve politike në Ballkan, në intervistë për RTK, deklaroi se e kupton dëshirën e kryeministrit Albin Kurti ...

Serwer: Djegia e veturave në veri të Kosovës bëhet me miratimin e Beogradit

Eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, ka folur për procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë dhe zhvillimet e fundit, pas marrëveshjes së 27 shkurtit dhe takimit ...

Si duhet të vlerësohet një marrëveshje Prishtinë - Beograd?

Miqtë e mi ballkanikë po bërtasin ta dinë se çfarë do të ndodhë sot kur presidenti serb Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Kurti të takohen sërish. ...

Serwer: Nëse plani evropian është “merre ose lëre” kushtet e Kurtit janë refuzuar – takimi i radhës ka pak kuptim

27 shkurti i së hënës është data e takimit mes krerëve institucionalë të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel.

Serwer: Asociacioni, paralel me njohjen e Kosovës nga Serbia

Dy analistë amerikanë thonë se duhen ndërmarrë hapa për të qetësuar tensionet mes Serbisë dhe Kosovës. Megjithatë njohësit me përvojë të marrëdhënieve ...

Daniel Serwer: Aleksandar Vuçiq darkon shpesh me senatorin Chris Murphy

Eksperti amerikan për çështje të Ballkanit, Daniel Serwer ka komentuar vizitën e senatorit amerikan Chris Murphy në disa pjesë të Ballkanit, përfshirë këtu Prishtinën.

Reciprociteti është vendim i duhur, dhe është jetike ta mbash atë 

Ditëve të fundit, Kosova ka marrë vendim që automjetet të cilat vijnë nga Serbia t’i përdorin tabelat e regjistrimit të Kosovës. Ky vendim është i një...

Në Kongresin Amerikan Daniel Serwer kërkon angazhimin e ShBA-së që BE t'i heq Kosovës vizat

Udhëheqësi i programit për menaxhimin e konflikteve në Shkollën për Studime të Avancuara Ndërkombëtare “John Hopkins”, Daniel Serwer, ka deklaruar se Kosovës ...