Samsung prezanton serinë e re të pajisjeve Galaxy S23

Pasi nuk pati një prezantim live në vitet e fundit për shkak të pandemisë COVID, Samsung vendosi ta prezantojë serinë e re të telefonave të mençur para mediave nga e gjithë bota.

Ngjarja Samsung Galaxy Unpacked u organizua në San Francisko dhe mediat nga e gjithë bota patën mundësinë të shihnin dhe të provonin se çfarë ka bërë Samsung gjatë vitit të kaluar. Më herët, presidenti i Samsung TM Roh zbuloi se “pajisjet e reja vendosin një standard të ri premium për inovacionin – duke ofruar performancë të fortë pa kompromis dhe të ndërtuara për të qenë më të qëndrueshme – për t’u besuar nga të gjithë”. Përpara një auditori të plotë Masonik SF, ai vuri në dukje se “seria Galaxy S vendos standarde të reja për përvojat premium të telefonave të mençur”.

Seria e re S23 është pothuajse identike me serinë S22 në shikim të parë. Edhe pse është kryesisht i ndryshëm nga seritë e vitit të kaluar për sa i përket ngjyrave, ndryshimi i vërtetë mund të ndihet në performancën, e cila nuk është menjëherë e dukshme.

Ashtu sikurse seritë e mëparshme, S23 përbëhet nga tri pajisje – Samsung Galaxy S23, Samsung Galaxy S23+ dhe Samsung Galaxy S23 Ultra.

I madh, më i madh… ultra

Ultra është pajisja më e madhe dhe më e fortë në seri, dhe Samsung me të drejtë e konsideron atë yllin më të ndritshëm në galaktikën e tyre. Me një ekran 6,8 inç QHD+Edge Dynamic AMOLED me një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz, është gjithashtu pajisja më e madhe e Samsung deri më sot. Samsung është veçanërisht krenar për funksionin Enhanced Comfort, i cili lejon përdoruesit t’i rregullojnë tonet e ngjyrave dhe kontrastin për ta reduktuar tendosjen e syve, dhe Vision Booster duhet të ndihmojë në zvogëlimin e shkëlqimit të ekranit në dritën e ditës.

Kur themi se është më i madhi, duhet të shtojmë se për shkak të skajeve pak të rrumbullakosura, është më komode për t’u mbajtur në dorë, por përmasat e tij kërkojnë akoma pak për t’u mësuar. Përveç kësaj, sfondi i krehur, i cili të jep përshtypjen e një ngjyre mat, është shumë i rrëshqitshëm, kështu që blerja e një maskë mbrojtëse duhet të jetë e para në listën e prioriteteve. Ndryshe nga S22 Ultra, S23 Ultra është pak më i lehtë dhe në prodhimin e tij janë përdorur kryesisht materiale të ricikluara si rrjetat e peshkimit të ricikluara, shishet plastike dhe qelqi. Samsung veçanërisht thekson se paketimi në të cilin vijnë pajisjet është plotësisht i riciklueshëm. 

Ultra vjen me një dizajn të veçantë me katër kamera në anën e pasme – një 200MP me kënd të gjerë, një 12MP ultra të gjerë dhe dy kamera telefoto 10MP (njëra me 3x dhe tjetra me zmadhim optik 10x). Në pjesën e përparme, e fshehur nën ekran, ka një kamerë selfie 12 MP.

Risitë më të mëdha të Ultra të këtij viti lidhen me kamerën, veçanërisht atë kryesore. Vëmendje e veçantë i është kushtuar xhirimit në kushte me dritë të ulët (lexo: natën). Falë një kamere më të mirë, teknologjisë së lidhjes së pikselëve dhe një algoritmi të inteligjencës artificiale që përpunon fotot, ato janë të qarta dhe duken sikur janë marrë me ndriçim shumë më të mirë.

Edhe pse disave mund t’i duket se kamera e përparme (selfie) është më e keqe, Samsung thekson se ka bërë ndryshime që garantojnë foto edhe më të mira. U prezantua mprehja automatike e fokusit dhe aftësia për të rritur nga 30 shkrepje në sekondë në 60, duke bërë kështu fotografi dukshëm më të mprehta. Përdoruesit gjithashtu do të jenë në gjendje të përpunojnë fotografi duke përdorur aplikacionin Expert RAW për të dhënë përshtypjen se fotot janë realizuar me një aparat fotografik profesional.

E gjithë pajisja përdor platformën celulare Snapdragon 8 Gen 2 për Galaxy në kombinim me Android 13 dhe ndërfaqen One UI 5.1 të Samsung dhe 8 ose 12 GB memorie pune dhe nga 256 GB në 1 TB hapësirë ​​ruajtëse.

Bateria 5000 mAh duhet të sigurojë përdorimin gjatë gjithë ditës të pajisjes pa pasur nevojë për rimbushje. Bateria mbështet ndarjen e energjisë, karikimin e shpejtë me valë dhe karikimin e shpejtë duke përdorur adaptorë 45 ë dhe kabllo USB-C 5 ë. Për ata që duan të luajnë video lojëra në telefonin e tyre, Samsung thotë se e kanë rritur dhomën e ftohjes, kështu që telefoni duhet të qëndrojë i freskët edhe kur luan lojëra grafike.

Dy verzionet tjera pothuajse me të njëjtat karakteristika

Samsung Galaxy S23 dhe S23+ kanë specifika shumë të ngjashme, por ato ndryshojnë kryesisht në madhësi (si nga pajisja ashtu edhe nga vetë ekrani). Dhe ndërsa S23 është pajisja më e vogël në seri me një ekran “vetëm” 6.1 inç FHD+ Dynamic AMOLED 2X, S23+ ka të njëjtin ekran, por me një madhësi prej 6.6 inç. Të dyja pajisjet kanë një ritëm rifreskimi prej 120 Hz dhe, ajo që do të jetë me interes të veçantë për adhuruesit e lojërave celulare, një ritëm mostër me prekje 240 Hz.

Të dyja pajisjet kanë tri kamera të pasme – një kamerë ultra të gjerë 12 MP me një kënd fotografimi 120˚, një kamerë të gjerë 50 MP me një kënd fotografimi 85˚ dhe një kamerë telefoto 10 MP me zmadhim optik 3x. Ka një kamerë selfie 12 MP në pjesën e përparme.

Ashtu si Ultra, ato mundësohen nga platforma celulare Snapdragon 8 Gen 2 për Galaxy e kombinuar me 8 GB RAM dhe nga 128 (S23) në 512 GB hapësirë ​​ruajtëse.

Së bashku me madhësinë e vetë pajisjes, ndryshimi më i madh është në kapacitetin e baterisë. Ndërsa S23 ka një “të vogël” 3900 mAh, S23+ ende krenohet me baterinë 4700 mAh. Të dyja e suportojnë  karikimin e shpejtë me një përshtatës 25 ë ose 45 ë dhe karikim të shpejtë me valë.

Samsung është i bindur se pajisjet e tyre do të zgjasin, kështu që u garantojnë përdoruesve katër përmirësime të sistemit operativ dhe pesë vjet përditësime sigurie.

Disponueshmëria dhe çmimi janë më të rëndësishmet për klientët potencialë. Siç u tha në prezantim, çmimi për Samsung Galaxy S23 do të jetë 979 euro, S23+ do të jetë 1239 euro, ndërsa Ultra do të kushtojë 1449 euro./Dnevnik.hr

Përgatiti: Nuhi Shala