Postet nga: YIHR

Diskutimet për Kodin Civil, pesë organizata dorëzojnë padi kundër Kuvendit dhe deputetes Demi-Murtezi 

Debati për dispozitat e Draft-Kodit Civil që ishte mbajtur në seancën e Kuvendit të Kosovës më 16.02.2022, çoi në dorëzimin e një padie kundër Kuvendit të ...

Hovenier: Kushtetuta e Kosovës përfshin dispozitat më moderne për mbrojtjen e të drejtave të njeriut

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier tha se të drejtat e njeriut janë qendra e agjendës e politikës së brendshme dhe të jashtme të presidentit të ShBA-ve, Joe ...

Kurti: Të drejtat e njeriut janë thelbi dhe themeli i qytetërimit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se të drejtat e njeriut janë thelbi dhe themeli i qytetërimit, e që sipas tij, gjithçka bëhet e vë...

Dita Botërore e Refugjatëve, 'Shpi, larg shpisë' - Ekspozitë rrëfimesh në Prishtinë – FOTO

Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut në Kosovë (YIHR KS) ka shënuar Ditën Botërore të Refugjatëve me një ekspozitë virtuale në Prishtinë ...

Vendoset pllaka që shenjëzon Memorialin për Personat e Pagjetur në Kosovë

Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut në Kosovë (YIHR KS) ka organizuar një aksion simbolik para Memorialit të Personave të Pagjetur, duke shpalosur pllakën e ...

Publikoi hartën e Kosovës me flamurin e Serbisë, reagon këshilltari i Kurtit dhe organizata YIHR ndaj anëtarit të RYCO-s

Anëtari i Bordit të Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor – RYCO, Jagos Stojanoviq, dy ditë më parë ka publikuar një fotografi në rrjetin social “Instagram”, ku shihet ...

“Bashkë, kundër padrejtësive!”, fillon java e të drejtave të njeriut

Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut në Kosovë (YIHR KS) ka organizuar një konferencë në fillim të  javës së të drejtave të njeriut me temë...

Në Prishtinë protestohet kundër vrasjes së grave - LIVE

Vrasja e një gruaje shtatzënë mbrëmë nga i dyshuari burri saj, ka bërë që sot Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist dhe YIHR të mbajë një ...