Postet nga: teatër

Çeku: Abdurrahman Shala - regjisori i shfaqjes së parë në gjuhën shqipe në Kosovë

Abdurrahman Shala dha një kontribut të rëndësishëm në themelimin e skenës teatrore dhe filmike në Kosovë menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore. I ...

Muharrem Qena nderohet pas vdekjes me "Çmimin kombëtar për vepër jetësore" në teatër

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporti ka ndarë më 27.03.2024, çmimet vjetore për teatrin- për vitin 2023.

Komuna lë pa mbështetje ngjarjet kryesore vjetore në Mitrovicë, reagojnë organizatorët e Festivalit të Komedisë

Komuna e Mitrovicës nuk do ta mbështes organizmin edicionit të sivjetëm të Festivalit Tradicional të Komedisë, që mbahet çdo vit në këtë qytet.

Nesër jepet premiera e shfaqjes ‘Udhëtim i gjatë drejt natës’

Teatri Kombëtar i Kosovës shfaq nesër, më 31 maj 2023,  premierën e shfaqjes “Udhëtim i gjatë drejt natës”.

Sot nis edicioni i 11-të i ‘FemArt’

Me shfaqjen e premierës teatrore “Fefu dhe shoqet e saj”, me regji të Arlinda Morinës – Likit, do të nis sot edicioni i 11-të i Festivalit ‘FemArt”. Festivali hapet ...

Guximi përmes artit, ‘FemArt’ me program special në edicionin e 11-të

Me moton “Kalle tutën” nga  15 deri më 21 maj 2023 do të mbahet edicioni i 11-të i Festivalit Ndërkombëtar të Artisteve dhe Aktivisteve, “FemArt”.

‘Huq-huq’, shfaqja që riktheu buzëqeshjet në Teatrin e Mitrovicës

Teatri i Qytetit të Mitrovicës “Muahrrem Qena” ka shfaqur të martën mbrëma premierën e komedisë “’Huq-huq” me regji të Kreshnike Osmanit. E ndërtuar mbi tekstin “...

Nesër nisin shfaqjet teatrale të ‘Kosovo Theatre Showcase’

Mbi 60 aktorë, regjisorë, kritikë e profesionistë të tjerë të teatrit nga më se 20 vende të ndryshme nga Evropa, SHBA e Azia do të marrin pjesë në edicionin e sivjetmë të “...