Postet nga: Siria

SHBA sulmon shënjestrat e lidhura me Iranin në Siri

Ushtria amerikane ka thënë se ka kryer sulm në qytetin sirian, Deir al-Zor, përkatësisht ndaj infrastrukturës së përdorur nga grupet e lidhura me Gardën ...

Erdogan thotë se Turqia nuk dëshiron të marrë territor sirian

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha më 19 gusht se Turqia nuk dëshiron që të marrë nën kontroll territor të Sirisë, pavarësisht se shteti i tij ka ...

Sfidë e komunave në ri-integrimin e të kthyerve nga zonat e luftës, mungesa e resurseve e trajnimi i stafit

Edhe vendi ynë si shumë shtete të tjera është përballur me sfida sa i përket pjesëmarrjes së qytetarëve në konfliktet e huaja. Një hulumtim i Qendrë...

Mbijetesa e grave të kthyera nga Siria me asistencë sociale

Shkruar nga Valbona Bytyqi

Siria shkëput raportet me Ukrainën

Siria njoftoi të mërkurën, më 20 korrik, se ka shkëputur raportet me Ukrainën, në mbështetje të aleates së saj të ngushtë, Rusisë.

Erdogan kërkon mbështetjen e Rusisë dhe Iranit për operacionet në Siri

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, u ka thënë të martën liderëve të Rusisë dhe Iranit, Vladimir Putin dhe Ayatollah Ali Khamenei, se pret mbështetjen e tyre ...

Nxënësit e kthyer nga luftërat e huaja, dallimet fshat-qytet në aktivitetet kulturore dhe sportive

Infrastruktura e shkollave dhe hapësirave publike në Kosovë ende është larg standardeve për të garantuar aktivitete për të risocializuar fëmijët të cilët kanë probleme ...

Turqia thotë se ka 'neutralizuar' 16 'terroristë' në veri të Sirisë

Ushtarët turq kanë "neutralizuar" 16 "terroristë" të forcave kurde të Njësive të Mbrojtjes Popullore (YPG) në veri të Sirisë, sipas Ministrisë së Mbrojtjes në Ankara.