Postet nga: serbët e kosovës

Kurti: Nuk pres nga ShBA ta shohin Beogradin me sytë e Albin Kurtit

Kryeministri i vendit, Albin Kurti në një intervistë për emisionin “Public Square” ka deklaruar se nuk pret nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës që ta shohin Beogradin zyrtar ...

'Nxënësit në Ranillug mësojnë në libra ku Kosova shihet si pjesë e pandarë e Serbisë'

Nxënësit e komunës lindore, Ranillugut, vend i banuar me shumicë serbe, mësojnë me libra të Gjeografisë që vijnë nga Beogradi, në të cilat Kosova shënjohet ...

Komisioni Evropian: Kosova nuk lejon zgjedhjet e Serbisë në territorin e saj, serbët përsëri do votojnë në Serbi

Në ditën e zgjedhjeve parlamentare në Serbi të caktuara për më 17 dhjetor 2023, qytetarët serbë të Kosovës do të udhëtojnë në jug të Serbisë për ...

Viza me pasaportë ilegale trazon ujërat

Më pak se 50 ditë i ndajnë të gjithë qytetarët e Kosovës që posedojnë pasaporta biometrike nga lëvizja e lirë në Europë. Megjithatë një propozim i ri nga ...

Çfarë 'fituan' dhe çfarë 'humbën' serbët pas largimit nga institucionet e Kosovës?

Pasoja afatgjate në jetën e serbëve të veriut, por edhe vetëdijësim për pozitën e tyre po vlerësohet se ka shkaktuar vendimi i një ...

Katër serbë të Kosovës kandidatë për deputetë në Serbi nga partia e Vuçiqit

Katër qytetarë serbë nga Kosova janë kandidatë për deputetë të Kuvendit Popullor të Serbisë në zgjedhjet që janë planifikuar të mbahen më 17 dhjetor.

“Fytyra e re” e politikës së vjetër të Listës Serbe

Në pritje të zgjedhjeve të reja në veri të Kosovës, Lista Serbe sot ka zgjedhur kryetarin e ri, Zllatan Elek, i cili shpërfaqi frymën e pararadhësve ...

Lista Serbe para ndryshimeve, një parti e re e serbëve në horizont

Serbët në Kosovë së shpejti do të kenë një parti të re politike, e cila do të veprojë në të gjitha zonat e banuara me shumicë serbe në veri ...