Postet nga: Qeveria Kurti 2

Kurti: Sa më parë ta zgjedhim presidente Vjosa Osmanin aq më mirë për të gjithë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pak minuta pas votimit të Qeverisë që do të drejtohet prej tij ka deklaruar se për postin e presidentit nuk duhet kërkuar ...

Hoxhaj: Nuk do ta kontestojmë zgjedhjen e Kurtit

Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se PDK-ja në asnjë formë nuk do ta kontestoj mandatin e kryeministrit të sapozgjedhur, Albin Kurti, ...

Avdullah Hoti: Nesër ia dorëzoj detyrën Albin Kurtit

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, në një konferencë për media pas votimit të Qeverisë Kurti 2, tha se nesër do t’ia dorëzojë detyrën Albin Kurtit.

Abbott uron Kurtin: Pres të punojmë në prioritetet e përbashkëta

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Nicholas Abbott, e ka uruar kryeministrin e ri Albin Kurti.

Qeveria Kurti 2 vetëm një votë më shumë se Qeveria Kurti 1

Qeveria Kurti 2, e cila sapo u votua në Kuvendin e Kosovës, ka vetëm një votë më shumë se Qeveria Kurti 1.

Ambasadori italian uron Kurtin dhe Qeverinë e re

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando, e ka uruar kryeministrin Albin Kurti dhe kabinetin e tij menjëherë pas votimit në Kuvend.

Votohet Qeveria Kurti 2

Deputetët e Kosovës me 67   vota pro,  30  kundër dhe asnjë abstenim kanë votuar për Qeverinë e re të vendit.

Lista Serbe nuk voton Qeverinë Kurti 2, kërkon dy ministri

Igor Simiq, deputet i Listës Serbe, ka thënë se kandidati për kryeministër, Albin Kurti ka shkelur Kushtetutën e vendit me emërimin e vetëm ...