Postet nga: Italia

Armend Mehaj pret në takimin homologun e tij nga Italia

Ministri i Mbrojtjes së Italisë, Guido Crosetto është takuar me Ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj në një pritje me gardë ceremoniale ushtarake.

Tajani: Italia është në dispozicion të Kosovës e Serbisë për të gjetur zgjidhje

Ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani, ka thënë se e sheh si gjest pozitiv vendimin e Qeverisë së Kosovës për shtyrjen e shqiptimit të gjobave ...

Kurti: Zv/kryeministri italian rikonfirmoi mbështetjen për paqen dhe sigurinë në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se ka zhvilluar një bisedë telefonike mbrëmjen e së shtunës me zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Jashtëm italian, ...

Qeveria italiane do të kriminalizojë festimet e mëdha

Qeveria e re italiane, me Giorgia Melonin në krye, ka thënë se do t’i bëjë të paligjshme festimet e mëdha, disa orë pas ndalimit të një ...

Presidentja Osmani takoi ambasadorët e Gjermanisë, Italisë dhe Sllovenisë, u kërkoi përkrahje për vizat dhe anëtarësimin në KE

Presidentja Vjosa Osmani ka vazhduar takimet me ambasadorë të vendeve të ndryshme të BE-së, të akredituar në Kosovë, të cilëve u ka kërkuar mbështetje për liberalizimin ...

Meloni: Ukraina mund të llogarisë në Italinë

Ukraina mund të llogarisë në mbështetjen e Qeverisë së re italiane, tha liderja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni, në mesazhin dërguar presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Çfarë mund të nënkuptojë për BE-në një qeveri djathtiste në Itali

Fitorja e ekstremit të djathtë në zgjedhjet e Italisë ka të ngjarë të përkthehet në një bashkim të Italisë me Poloninë dhe Hungarinë duke adoptuar një qëndrim euroskeptik ...

Italianët votojnë në zgjedhjet që mund t’i japin pushtetin të djathtës së skajshme

Italianët po votojnë të dielën në zgjedhjet e reja që mund ta çojnë vendin drejt së djathtës së skajshme në një kohe kritike për Evropën, ...