Postet nga: Politika e Jashtme

Gërvalla merr pjesë në konferencën e sigurisë "Defence 24 Days" në Varshavë të Polonisë

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, bashkë me Ministrin e Mbrojtjes, Ejup Maqedonci dhe drejtorin e AKI-së, Petrit Ajetin, kanë udhëtuar për në Varshavë të ...

“Jo baxhanakë të ministrave”- Gërvalla nënshkruan vendim që ndalon punësimin e familjarëve në MPJD

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) ka nënshkruar një vendim, i cili ndalon punësimin e familjarëve të afërt të zyrtarëve dhe ...

Foto: Durim Shala/ KALLXO.com

Zv/ministri Ahmeti tregon pse e lëshuan bajrakun përkundër qëndrimit të tyre për vendimin e Kushtetueses

Pas dhënies së dritës së gjelbër nga kryeministri Albin Kurti që të nisë zbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese për 24 hektarë tokë për Manastirin ...

Ambasadorët ia kujtojnë Kosovës “detyrat e shtëpisë” si formë e vetme për rrugën euro-atlantike

Ambasadorët e vendeve mike dhe aleate të Kosovës, SHBA-së, Gjermanisë dhe Bashkimit Europian, i rikujtuan ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz, dhe Kosovës, disa ...

BE: Serbia do të ketë pasoja për mospërshtatje me politikën tonë të jashtme

Bashkimi Europian tha se për Serbinë do të ketë pasoja për shkak të mospërshtatjes me qëndrimet e politikës së jashtme të bllokut, gjë e cila, ...

Diplomatëve kosovarë u kthehen pagat me sistemin e vjetër

Diplomatët e Kosovës të shpërndarë nëpër vende të ndryshme të botës, pagën e muajit më të shkurtër të vitit do ta marrin ...

16 vjetori i pavarësisë, Serwer: Kosova është një adoleshente që po piqet shpejt

Profesori në Universitetin Johns Hopkins në SHBA, Daniel Serwer, në një intervistë për Kallxo.com, ka shprehur pikëpamjet e tij rreth të arriturave, ngecjeve dhe sfidave të Kosovë...

Japonia heq vizat për shtetasit e Kosovës që kanë pasaportë diplomatike dhe zyrtare

Nga 24.03.2024 shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta zyrtare dhe diplomatike do të mund të hyjnë pa viza në Japoni.