Postet nga: Diplomacia

Ministri i Jashtëm turk në udhëtim diplomatik Moskë-Kiev

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Cavusoglu po ndodhet sot në Moskë ku do të zhvillojë bisedime përpara se të udhëtojë drejt Kievit të enjten për ...

Gërvalla: Tërheqjet e ambasadorëve, një hap drejt reformimit të shërbimit diplomatik (VIDEO)

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë Donika Gërvalla, ka thënë të enjten se lirimet e fundit nga detyra të ambasadorëve të emë...

Gërvalla-Schwarz: Vaksinohuni para se të vini në Kosovë

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, në një prezantim që pati të martën për publikun gjermanishtfolës, bëri të qartë se prioriteti i kryesor ...

Mungesa e njohjeve – Diplomacia në pauzë

Qeveria e Kosovës synon që procesin e dialogut me Serbinë, ta shfrytëzojë si mjet për të siguruar njohje nga pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian.

Bullgaria do të dëbojë një diplomat rus

Ministria e jashtme e Bullgarisë njoftoi të enjten se do të dëbojë një diplomat rus. Moska menjëherë u kundërpërgjigj se do të veprojë njëjtë ndaj ...

Rusia dëbon shtatë diplomatë evropianë

Rusia ka bërë të ditura planet për dëbim të shtatë diplomatëve nga Sllovarkia dhe tri vendet e Baltikut, si vazhdimësi e luftës diplomatike, e ...

Rusia dëbon një diplomat ukrainas

Rusia ka njoftuar se ka dëbuar konsullin ukrainas në Shën Peterburg, Oleksandr Sosoniuk, pas ndalimit të diplomatit nën dyshimet se ka tentuar të sigurojë informacion të klasifikuar.

Hoxhaj: Vetëm kjo Qeveri nuk e kupton strategjinë diplomatike e propagandistike serbe

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj përmes një postimi në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, ka kërkuar nga qeveria që të krijohet një ...