Postet nga: nato

Planet e NATO-s në Detin e Zi Shkaktojnë Debat Politik në Bullgari

Presidenti bullgar Rumen Radev ka hedhur poshtë akuzat e bëra të hënën nga Boyko Borisov – ish-kryeministër dhe lider i partisë GERB të qendrës së djathtë – ...

NATO Dënon Retorikën Prishtinë- Beograd, Kërkon Ulje të Tensioneve

Komentet e shefit të NATO-s u bënë në Prishtinë gjatë një vizite që i bëri sot Kosovës, në kulmin e deklaratave të ashpra mes Prishtinës dhe ...

NATO i Përgjigjet Vuçiqit për ROSU në Veri të Kosovës

Sot gjatë ditës, kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kishte thënë se “shqiptarët e kanë dërguar policinë speciale të Kosovës në territorin serb, duke shkelur ...

NATO Flet për Çështjen e Trenit

Deklaratave me tone të ngritura iu shtua të dielën një e Presidentit të Serbisë, Tomislav Nikoliq i cili kërcënoi me ndërhyrje ushtarake “në rast se vriten ...

Serbia Shikon Kah Qielli i Kosovës

Unë kam pasur gjithmonë një problem me një mit që rrethon betejën epike në Fushën e Mëllenjave, e njohur edhe si Beteja e Kosovës, e cila ...

Kërcënimet nga Rusia Diskutohen në Asamblenë e NATO-s

Në Sesionin Vjetor të 62-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s ku do të diskutohet për kërcënimet e Rusisë dhe luftën kundër terrorizmit, është duke marrë ...

Kushti për Kosovën Nuk Vlen për Malin e Zi

Kushti për Kosovën Nuk Vlen për Malin e Zi

Megjithëse Kosovës i është kushtëzuar liberalizimi i vizave me Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, një kusht i tillë nuk i është vënë Malit të ...

Ushtria Serbe Stërvitet Më Tepër me NATO-n Sesa me Rusinë

Serbia është përfshirë në 116 aktivitete të përbashkëta ushtarake me NATO-n dhe 90 aktivitete ushtarake bilaterale me Shtetet e Bashkuara, por me ushtrinë ruse ka kryer vetëm 17 stë...