Postet nga: Bruksel

Gërvalla merr pjesë në takimin e ministrave të Jashtëm të BE-së

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Donika Gërvalla, me ftesë të Presidencës belge të Këshillit të Bashkimit Europian, po merr pjesë në takimin ministror të BE-së në ...

Lajçak: Janë zvogëluar dallimet për çështjen e dinarit, pres ide konkrete në takimin e ardhshëm

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka njoftuar se po vazhdojnë përpjekjet për të ...

'S’ka asnjë përgjigje për zbatimin e Deklaratës për Personat e Zhdukur'

Më 2 maj, bëhen një vit prej kur në Bruksel u miratua Deklarata për Personat e Zhdukur. Megjithatë, kryetari i Komisionit për të Pagjeturit, Andin Hoti, i zhgë...

S'ka marrëveshje për dinarin në Bruksel, Bislimi e cilëson takimin "të kotë"

Zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi, ka konfirmuar se në takimin e sotëm në Bruksel nuk është arritur ndonjë marrëveshje për çështjen e dinarit.

Takimi Lajçak-Kamberi në Bruksel, diskutime për të drejtat e njeriut e minoriteteve

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka njoftuar se është takuar në Bruksel me deputetin e vetëm shqiptar në parlamentin e Serbisë, Shaip ...

Bislimi: Ka nevojë për një takim shtesë për dinarin

Kryenegociatori i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se mendon që ka nevojë edhe për një takim shtesë për çështjen e dinarit serb, pas takimeve që zhvilloi me kryenegociatorin ...

Liderët e BE-së pajtohen për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Bosnjën

Liderët e Bashkimit Evropian (BE) e kanë miratuar të enjten vonë një vendim për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Bosnje e Hercegovinën.

Bislimi e Petkoviq do të takohen në Bruksel, pritet të diskutohet edhe për dinarin

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, dhe shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, pritet të takohen në Bruksel.