Postet nga: Marrëveshja përfundimtare

Chollet: Marrëveshja përfundimtare do të kërkojë zgjedhje të vështira dhe guxim politik

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ...

Kurti: Bisedimet me Serbinë nuk janë për statusin e Kosovës, por për marrëdhëniet mes dy vendeve

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se bisedimet me Serbinë nuk janë për statusin e Kosovës por për statusin e marrë...

Osmani: Marrëveshja përfundimtare më Serbinë duhet të kalojë përmes Kuvendit

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se çfarëdo marrëveshje përfundimtare që arrihet me Serbinë duhet të kalojë nëpërmjet Kuvendit.

Eliot Engel: Zgjidhja përfundimtare mes Kosovës e Serbisë duhet të përmbajë njohjen reciproke

Kryesuesi i Komitetit për Politikë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Eliot Engel, ka lëshuar një deklaratë lidhur me takimin mes ...

BE: Çdo marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të kalojë përmes dialogut të Brukselit

Bashkimi Evropian (BE) ka porositur Prishtinën dhe Beogradin që çdo marrëveshje, në kontekstin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, duhet të kalojë përmes një ...

Hoti: Pa u përballur me të kaluarën e vet, populli serb do ta ketë të vështirë të ndërtojë paqe me fqinjët

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka reaguar pas deklaratave të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq i cili në Kuvendin e Serbisë ka thënë që marrë...

Vuçiq: Serbia nuk hyn në BE pa marrëveshje me Kosovën

Serbia nuk mund të hyjë në BE derisa të mos arrijë një marrëveshje me Prishtinën, tha sot presidenti serb, Aleksandar Vuçiq duke shtuar se ka ardhur koha ...

Debati Selimi - Ischinger në lidhje me letrën e Trump drejtuar Thaçit

Duke iu referuar letrës së presidentit Donald Trump e cila ka arritur në adresë të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ambasadori Wolfgang Ischinger ka shkruar se pse ...