Postet nga: dialogu me serbinë

Kryeministri irlandez: Masat kufizuese ndaj Kosovës duhet të hiqen

Kryeministri irlandez, Leo Varadkar pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti ka përmendur qëndrimin e Irlandës për masat e BE-së ndaj Kosovës, situatë...

Lajçak e Bislimi dakordohen për hapat e mëtejmë në dialogun Kosovë-Serbi

I deleguari i posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak ka bërë të ditur se sot gjatë ditës ka zhvilluar një video-konferencë ...

Ministrja e Jashtme belge: Tensionet janë të larta, duhet të vazhdoj dialogu Kosovë-Serbi

Ministrja e Punëve të Jashtme, Çështjeve Evropiane, Tregtisë së Jashtme dhe Institucioneve Federale të Kulturës të Belgjikës, Hadja Lahbib pas takimit më kryediplomaten Donika Gërvalla ka ...

Kurti takon emisarin francez Troccaz, diskutojnë për sigurinë e dialogun Kosovë-Serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot në takim përfaqësuesin e posaçëm të Francës për Ballkanin Perëndimor, René Troccaz.

Lajçak në takim me Bislimin, pas atij me Petkoviqin

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë kanë nisur të enjten takime në Bruksel për të diskutuar zbatimin e marrëveshjeve paraprake, të arritura mes dy vendeve.

Raporti i Komisionit Europian: Sulmi në Banjskë të mos shërbejë për devijim nga dialogu

Në raportin e Komisionit Europian për Kosovën për vitin 2023 thuhet se sulmi në Banjskë të Zveçanit më 24 shtator, ku një polic u vra, një u plagos ...

Dialogu, kritikat e kërkesat për Kosovën në raportin e Komisionit Europian

Moszbatimi i udhërrëfyesit për energjinë, moszbatimi i deklaratës për të pagjeturit, dhe ndikimi i tensioneve në veri, janë disa nga gjetjet e evidentuara në Raportin ...

Lajçak tregon detaje nga takimi që zhvilloi me zëvendëskryeministrin Bislimi

Emisari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë se në takimin me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi, të zhvilluar sonte në Prishtinë, kanë ...