Postet nga: Lugina e Preshevës

Përçarja e shqiptarëve thellon problemet në Luginë

Mungesa e unitetit midis shqiptarëve në Luginën e Preshevës po i thellon edhe më problemet me të cilat përballet ky komunitet në pjesën jugore të ...

Refuzohet ankesa e Partisë Socialiste të Serbisë, Shaip Kamberi mbetet deputet

Në mungesë të ndonjë dëshmie ligjore nga Partia Socialiste e Serbisë për pretendimet e tyre për parregullsi në zgjedhjet në Tërnovc të Madh, komuna e Bujanocit, ...

Përsëritja e zgjedhjeve në Bujanoc, Kurti kërkon vota për Shaip Kamberin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje qytetarëve të Luginës së Preshevës që ta votojnë koalicionin e Shqiptarëve të Luginës, i ...

Kusari- Lila: Fshirja e emrave të votuesve shqiptarë në Luginë të Preshevës, është akt barbarë nga Serbia

Kryetarja e grupit parlamentar, Mimoza Kusari Lila ka folur për procesin zgjedhor të Serbisë i cili u mbajt me 3 prill, duke thënë që fshirja e rreth 6 mijë emrave ...

Fshirja e adresave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Viola von Cramon e quan të papranueshëm

Euro deputetja dhe raportuesja për Kosovën për Parlamentin Evropian Viola von Cramon ka reaguar lidhur me fshirjen e adresave të shumë shqiptarëve të luginës së ...

Votuesit ‘joekzistentë’ të Luginës

Teuta Fazliu, një pjesë të madhe të jetës së saj e ka kaluar në qytetin e saj të vendlindjes, Bujanoc të Serbisë. Viteve të fundit është shpërngulur në ...

Shqiptarët e Serbisë kanë frikë se fuqia e votës do u minohet sistematikisht

Pjesëmarrja e shqiptarëve në zgjedhjet e Serbisë më 3 prill duket se do të bjerë dhe nuk ka të bëjë fare me apatinë, thonë politikanët dhe studiuesit ...

Ministri Latifi e kryetari i Bujanocit diskutojnë për trajtimin e pacientëve nga Lugina në institucionet e Kosovës

Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi, ka pritur në takim kryetarin e Komunës së Bujanocit, Nagip Arifin.