Postet nga: Lugina e Preshevës

Kosova e Shqipëria i kërkojnë bashkërisht Serbisë të mos i fshijë adresat e shqiptarëve në Luginë

Në një deklaratë të përbashkët të ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministrit në detyrë për Evropën ...

Shqiprim Arifi kërkon 5 milionë euro nga Kosova dhe Shqipëria

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi i cili njëherit është edhe kryetar i subjektit politik, Alternativa, përmes një postimi në facebook ka kërkuar nga Prishtina zyrtare dhe ...

Hoti u tregon liderëve të Luginës së Preshevës se çka do të trajtojë Zyra e sapoformuar

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka pritur sot përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës, me të cilët ka biseduar rreth aktualitetit politik dhe ekonomik ...

Shqiprim Arifi i shkruan Avdullah Hotit: Po na anashkaloni në dialog

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi përmes një letre të gjatë drejtuar kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti ia ka shprehur shqetësimet e tij pë...

Liderët shqiptarë bëhen bashkë për ta qeverisur Bujanocin

Partitë Shqiptare në Luginë të Preshevës kanë nënshkruar sot marrëveshje për bashkëqeverisje të komunës së Bujanocit.

Kryetari i Tuzit për zgjedhjet në Luginën e Preshevës: Kur shqiptarët bashkohen, përherë fitojnë

Kryetari i Tuzit, Nik Gjeloshaj, me anë të një deklarate ka thënë se i gëzohet rezultateve të shkëlqyera të zgjedhjeve në Luginën e Preshevës.

Shaip Kamberi: Nuk synojmë ministri në Qeverinë e Serbisë, por të drejta të barabarta

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi dhe njëherësh kandidati për deputet në Parlamentin e Serbisë në një intervistë të shkurtër për KALLXO.com ...

Serbi: 3 parti kalojnë pragun, shqiptarët sigurojnë 3 ulëse

Vetëm 3 parti politike kanë arritur të kalojnë pragun prej 3% për të qenë pjesë e Parlamentit në Serbi.