Postet nga: Lugina e Preshevës

KASH letër KiE: Situata e shqiptarëve në Luginë të Preshevës është kritike

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), i ka dërguar një letër Këshillit të Evropës (KiE), me anë të cilës shpreh shqetësimin se situata ...

Kamberi: Kërkojmë që çështja e shqiptarëve të Luginës të jetë pjesë e dialogut

Përfaqësuesit politik dhe institucional të tri komunave në Luginë të Preshevës kanë kërkuar trajtim të barabartë të të drejtave të shqiptarëve në Serbi.

Nostrifikimi i diplomave dhe siguria - probleme të shqiptarëve në Serbi dhe të serbëve në Kosovë

Përkeqësimi i situatës së sigurisë në katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, si dhe raportet e këqija të shqiptarëve të ...

Publikohet hulumtimi për situatën në veri e Luginë të Preshevës

Qendra për Demokraci dhe Edukim nga Lugina e Preshevës dhe OJQ Aktiv nga Mitrovica e Veriut kanë publikuar raportin “Nga sfidat e përbashkëta tek zgjidhjet e ...

Mustafi: Kërkesa për një Asociacionin të shqiptarëve në Serbi mbetet në përgjegjësinë e krerëve komunal të Preshevës dhe Bujanocit

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar për Luginën e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, Ragmi Mustafi, ka treguar se ekziston një vendim nga një organ jo ...

Kamberi kërkon nga Escobar përfshirjen e përfaqësuesve të Luginës në dialogun Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, i ka dërguar një letër të dërguarit të posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ...

Bislimi: Për herë të parë janë ndarë mjete në këto përmasa për Luginën e Preshvës

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka thënë se për Luginën e Preshevës janë ndarë grante për projekte në vlerën mbi 1 milion ...

Presidenti Begaj takon liderët shqiptarë të Luginës së Preshevës

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka pritur sot në takim një delegacion të përfaqësuesve politikë të shqiptarëve të  Luginës së Preshevës.