Postet nga: ligji i pagave

Shqetësuese ikja e punëtorëve shëndetësorë, nga janari i këtij viti 32 mjekë braktisën institucionet shëndetësore publike

Ligji i ri i pagave nuk ka ndryshuar asgjë tek sektori shëndetësor, kjo pasi mjekët janë duke i lënë institucionet shtetërore shëndetësore pë...

Ligji i pagave shkakton tollovi në teatrot e qyteteve të Kosovës

Ligji i pagave për sektorin publik në Republikën e Kosovës ka lënë një paqartësi të madhe lidhur me koeficientet dhe pagat për punëtorë...

Murati përgjigjet para deputetëve në Komision për Ligjin e pagave

Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere është duke e shqyrtuar në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitin 2023, ...

Zhgënjimi dhe kërkesat e sektorit privat ndaj Qeverisë

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media ku ka shprehur pakënaqësitë që kanë punëtorët e kë...

Pse duhet një prokuror të ketë pagën më të lartë se një mjek?

Këshilli Prokurorial i Kosovës insiston se Ligji për pagat e sektorit publik është është kundërkushtetues.

Maloku: Ulja e pagave të prokurorëve dhe gjykatësve është prishje e sistemit të drejtësisë

Ulja e pagave të prokurorëve dhe gjykatësve është prishje e sistemit të drejtësisë.

Të pakënaqur me vlerën e koeficientit, flasin nga Sindikata e zjarrfikësve

Vlera e koeficientit përmes të cilit llogariten pagat e 80 mijë punëtorëve të sektorit publik është caktuar të jetë 105 euro për vitin 2023.

Opozita të revoltuar për caktimin e koeficientit për pagat, bojkotojnë seancën e Kuvendit

Tri partitë opozitare, Partia Demokratike e Kosovës, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë bojkotuar seancën e sotme të Kuvendit, ...