Postet nga: ikja e mjekëve

Mbi 9 mijë kosovarë të punësuar në sektorin e shëndetësisë në Gjermani deri në shtator 2023

Kosova, viteve të fundit është duke u përballur me ikjen e infermierëve dhe mjekëve të drejtim të vendeve europiane.

A po keqpërdoren vizat turistike, flet ambasadori gjerman në Kosovë - VIDEO

Ambasadori gjerman në Kosovë, Joern Rohde, në një intervistë për emisionin, “Kallxo Përnime”, ka folur rreth liberalizimit të vizave që hyri në fuqi nga 01.01.2024, vizave të punës ...

Ministri Arben Vitia flet për mundësinë e ikjes së mjekëve pas 1 janarit

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka folur për mundësinë e ikjes së mjekëve nga Kosova pas liberalizimit të vizave, më 1 janar 2024.

Shqetësuese ikja e punëtorëve shëndetësorë, nga janari i këtij viti 32 mjekë braktisën institucionet shëndetësore publike

Ligji i ri i pagave nuk ka ndryshuar asgjë tek sektori shëndetësor, kjo pasi mjekët janë duke i lënë institucionet shtetërore shëndetësore pë...

Mbi 3 mijë mjekë janë larguar në 10 vite nga Shqipëria drejt vendeve të BE-së

3,040 mjekë i kanë ikur Shqipërisë në 10 vjet. Këto janë shifrat që bën publike Federata e Mjekëve Shqiptare në Evropë.

LDK: Në shkurt 45 mjekë janë larguar nga vendi, Qeveria nuk ka strategji e as vullnet për ta parandaluar këtë

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar si shqetësuese dhe rrezik për sistemin shëndetësor ikjen e mjekëve nga Kosova.

Ikja e mjekëve krijon nevoja emergjente në QKMF-në e Skenderajt

Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Skenderaj është krijuar nevojë emergjente për mjekë, për shkak të rënies së theksuar të numrit të tyre ...

Ikja e mjekëve, Kosova shpenzon 100 mijë euro për një student që ia fal Europës

Leonora Avdijaj që nga korriku i vitit 2019 ka zgjedhur që profesionin e infermieres ta ushtrojë në njërën nga klinikat në Stuttgart të Gjermanisë. Pamundësia për t’...