Postet nga: Liberalizimi

Pranimi në KiE “mund ta ketë fatin si liberalizimi i vizave”

Nëse Kosova nuk bën hapa të menjëhershëm drejt formimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, pritja e saj për anëtarësim në Kë...

Pse është i rëndësishëm sigurimi i shëndetit në udhëtim për vizitorët në Evropë?

26 vjeçarja M. B., kishte udhëtuar për vizitë në shtetin gjerman, e njëjta kishte bërë sigurim 2 javorë të shëndetit në udhëtim dhe ka që...

Intervista e plotë me ambasadorin gjerman në Kosovë, Joern Rohde

Ambasadori gjerman në Kosovë, Joern Rohde, në një intervistë për emisionin, #KallxoPernime, ka folur për liberalizimin e vizave, për vizat për bashkim familjar dhe ato të ...

MPJ e Spanjës: Njohja e pasaportave, nuk nënkupton njohjen e Kosovës

Prej 1 janarit, shtetasit e Kosovës me pasaporta biometrike janë në gjendje të udhëtojnë lirshëm në shtetet e zonës Schengen, pas hyrjes në fuqi të vendimit pë...

Kurti numëron ngjarjet e javës së parë të janarit: Janë rezultate të një pune të gjatë

Kryeministri Albin Kurti ka përmendur disa zhvillime që kanë ndodhur në javën e parë të janarit, të cilat, sipas tij, shënojnë fillime të reja për qytetarë...

Udhëtime pa viza, koncerte, teatro e ushqime

Një koncert i madh në një vend të Evropës, me muzikë të mirë e mijëra shikues, sillet në mendjen e Engji Sadës.

Kosova së shpejti me ambasadë në Poloni, Kurti: Evropa është kontinenti ynë e BE-ja fati ynë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se Evropa është kontinenti ynë e Bashkimi Evropian është fati ynë.

Ambasadori suedez: Suedia ka kontribuar shumë për çështjen e Kosovës

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka folur për liberalizimin e vizave për kosovarët.