Postet nga: Anëtarësimi

Çka pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në BE?

Kosova ka synuar që t’iu bashkohet organizatave perëndimore prej kur ka shpallur pavarësinë më 2008.

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, vitin e ardhshëm 

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha të enjten se Parlamenti i Hungarisë do të ratifikojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, në fillim të vitit të ardhshë...

Kosova në NATO e në BE, Galeotti tregon nëse duhet të përshpejtohet ky proces

Në një intervistë në “Kallxo Përnime”, Mark Galeotti, eksperti dhe historiani i njohur i Rusisë, ka folur edhe për anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe ...

REL: Bosnja mund të marrë me kusht statusin e kandidatit për anëtarësim në BE

Komisioni Evropian ka mundësi që të rekomandojë me kusht statusin e kandidatit për Bosnje-Hercegovinën, kanë treguar disa burime në Bruksel për Radion Evropa e Lirë.

Pesë arsye pse Ukraina nuk do t'i bashkohet aleancës ushtarake të NATO-s së shpejti

Kievi ka reaguar ndaj aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës nga Rusia njoftuar duke  e bërë publike një kërkesë të papritur dhe të shpejtë për ...

Osmani: Me kryeministrin e Çekisë diskutova për liberalizim të vizave e anëtarësim në NATO e Këshill të Evropës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, njoftoi se gjatë takimit me kryeministrin e Çekisë, Petr Fiala, ka diskutuar për procesin e liberalizmit të vizave. Sipas Osmanit ky vendim është ...

Begaj: Shqipëria mbështet fuqimisht anëtarësimin e Kosovës në NATO

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka thënë se Kosova dhe Shqipëria meritojnë të ardhmen në Bashkimin Evropian dhe në Aleancën Veri-Atlantike (NATO).

Përpjekjet e Kosovës drejt anëtarësimit në OGP

Sistemet e ndryshme politike mund të luajnë rol vendimtar në mënyrën se si qytetarët dhe qytetaret kërkojnë dhe marrin shërbime, si dhe në mënyrë...