Postet nga: hapja e negociatave me BE-në

Zaev: Nuk pranojmë projekte ekonomike, duam anëtarësim në BE

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka hedhur poshtë njoftimet se Bashkimi Evropian po përgatit një “zonë ekonomike evropiane” për vendet e Ballkanit pasi në samitin evropian, ...

Mësimet e Kosovës nga lodhja e BE-së me Ballkanin Perëndimor

Dështimi i arritjes së konsensusit në Bashkimin Evropian për nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nuk do të duhet të shtojë pesimizmin në Kosovë, ...

DASH: Të zhgënjyer nga vendimi i Këshillit Evropian për Shkupin dhe Tiranën

Departamenti amerikan i Shtetit, përmes një reagimi ka shprehur zhgënjimin për vendimin e Këshillit Evropian të moshapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ...

Borisov: Gabim historik nëse Shkupi dhe Tirana nuk marrin datë

Kryeministri bullgar Bojko Borisov deklaroi se do të ishte gabim historik nëse kësaj here Këshilli Europian nuk ndan datë për nisje bisedimesh me Maqedoninë e Veriut ...

Hahn paralajmëron pasoja nëse s'ka vendim pozitiv për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, i paralajmëroi vendet anëtare të BE-së se mungesa e vendimit pozitiv për hapjen e negociatave të anëtarë...

Bullgaria pro hapjes së negociatave të Shkupit dhe Tiranës me BE-në

Kuvendi i Bullgarisë ka miratuar Deklaratën me të cilën i jep mbështetje të plotë fillimit të negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipë...

Shkup: Pritjet për hapjen e negociatave me BE-në

Raporti pozitiv nga Komisioni Evropian me rekomandimin drejtuar Këshillit të Ministrave për hapjen e negociatave për anëtarësim, ka rritur besimin e institucioneve të Maqedonisë së ...

E paqartë nisja e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë me BE-në

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nicos Kotzias, tha se për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë në Bashkimin Europian, blloku është i ...