Postet nga: dhunimet seksuale

Intervistë me Drita Hajdarin, prokurore e Prokurorisë Speciale

Sonte në emisionin "Kallxo Përnime" do të ndiqni intervistën me prokuroren e Prokurorisë Speciale të Kosovës, Drita Hajdarin.

Kongresisti amerikan: Serbët janë popull i tmerrshëm

Kongresisti amerikan Tim Burchett thotë se ka biseduar me ish-presidenten Atifete Jahjaga rreth krimeve dhe dhunimeve që ka kryer Serbia gjatë kohës së luftës në Kosovë.

Sihana rrëfen për gazetën britanike historinë e përdhunimit nga forcat serbe

Edhe një grua nga Kosova ka vendosur të ndajë për mediat ndërkombëtare historinë e përdhunimit të saj nga forcat serbe gjatë kohës së luftës ...

Haradinaj: I admirueshëm guximi i Vasfije Krasniqit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka admiruar guximin e Vasfije Krasniqi Goodman, e cila ka dëshmuar në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara pë...

Jahjaga kërkon në Kongresin amerikan një gjykatë për ata që dhunuan gjatë luftës në Kosovë

Komiteti për Punë të Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së sot zhvilloi një seancë dëgjimore për “Viktimat e luftës në Kosovë – Në ...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së diskuton për dhunën seksuale në konflikte

Në një seancë të nivelit të lartë të ftuar nga Gjermania dhe Franca, Këshilli i Sigurimit i OKB është duke diskutuar për dhunën seksuale në konflikte.

Shifra mbi rastet e dhunimit dhe ngacmimet seksuale në Kosovë

Rasti i fundit ku dyshohet për abuzim seksual me një vajzë të re nga komuna e Drenasit, ngjalli shumë reagime në opinion.

Krimet Seksuale të Luftës - Sfidë për Prokurorët e Ballkanit

Michelle Jarvis, e cila bashkë-redaktoi një libër me titull "Gjykimi në ICTY i dhunës seksuale gjatë konfliktit” me kryeprokurorin e Gjykatën Penale Ndërkombëtare pë...