Postet nga: bisedimet Kosovë - Serbi

Grenell i reagon Bidenit lidhur me dialogun Kosovë – Serbi

Ambasadori Amerikan në Kosovë, Richard Grenell ka reaguar në Twitter pas deklaratës së ish nënpresidentit të ShBA-së, Joe Biden.

Ahmeti i VV-së: Thaçi dhe Hoti paskan hequr dorë nga anëtarësimi i Kosovës në organizata ndërkombëtare

Kreshnik Ahmeti, ish-shefi i kabinetit të Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca, ka thënë se nga njoftimi i emisarit special për dialogun Kosovë...

Dialogu Kosovë-Serbi nën llupën e SHBA-së dhe BE-së

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i lehtësuar deri më tash nga Bashkimi Evropian, ka ngecur aq shumë, sa që është vështirë e mundshme që nga vetë ...

Vuçiq: Për Kosovën duhet zgjidhje e përhershme

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se për "problemin e Kosovës" duhet zgjidhje e përhershme, e cila duhet të arrihet në atë mënyrë që asnjë...

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Themelimi i Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, i cili buron nga Marrëveshja e Brukselit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, tashmë jo vetëm ...

Limaj: Po përgatisim platformë të re për dialogun me Serbinë

Ekipi negociator i Kosovës në bisedimet me Serbinë, është duke përgatitur një platformë të bisedimeve, e cila shfaqë unitetin e Republikës së Kosovës, pavarësisht që ...

Thaçi: Bashkimi i Luginës me Kosovën pas marrëveshjes me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se bashkimi i Luginës së Preshevës me Kosovën do të jetë pjesë e marrëveshjes që do ...

Ndryshimi i qëndrimit të Serbisë për Kosovën ndër vite

Pas deklaratës së famshme të njeriut të fortë të ish-Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviq ndaj serbëve në Kosovë - se "Askush nuk ka të drejtë t’ju rrahë juve", te ...