Postet nga: Analizë

Kosova mbeti lakuriq: Si të dalim nga ky batak?

"Kuvendi i Kosovës duhet ta shpërndaj vetveten dhe vendi të shkoj në zgjedhje. Menjëherë pas zgjedhjeve si akt demokratik dhe moral Presidenti i vendit duhet të japë ...

Udhëkryqi 'special' i Kosovës: Aktakuza, presidenti, dialogu

Aktakuza e ngritur nga Prokurori i Specializuar i Gjykatës Speciale ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për krime kundër njerëzimit, ka mjegulluar të ardhmen ...

Pandemia i la pa kryetarë dy komuna, por s’i ndalon zgjedhjet e Serbisë brenda shtetit të Kosovës

Këtë të diel qytetarët nga komuniteti serb në Kosovë do të mund të votojnë për zgjedhjet parlamentare të Serbisë, kjo pasi Qeveria e Kosovës lejoi mbajtjen ...

Dinamika për dialogun - Kosova mes Amerikës dhe BE-së

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian kanë nisur sërish përpjekjet vetanake për vazhdimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovë...

Ministritë që pësuan ndryshime emrash e funksionesh sa herë ndërruan qeveritë

Me ndërrimin e qeverive të Kosovës ndër vite ndryshime kanë pësuar emërtimet e ministrive përkatëse dhe struktura e përgjithshme e ekzekutivit.

Hoti apo Thaçi, në duar të kujt është dialogu me Serbinë?

Heqja e masave të reciprocitetit ndaj Serbisë nga Qeveria e re e Kosovës me kryeministër Avdullah Hotin (LDK), ka hapur mundësinë për rifillimin e dialogut mes ...

Qeveri me “nashta”

Dy shokë, merakli të vozitjes së shpejtë, po flisnin për një garë të mundshme me vetura. Mirëpo, i pari e refuzoi të dytin duke thënë: “Nuk garoj ...

Reciprocitet akuzash brenda Kosovës për reciprocitetin ndaj Serbisë

Tema e reciprocitetit ndaj produkteve që importohen nga Serbia është riaktualizuar sërish në Kosovë, pas vendimit të fundit të Qeverisë në detyrë me masa shtesë për zbatimin gradual ...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!