Postet nga: Analizë

Lajmet e rreme për donacionet e qeverisë apo tërheqjen e parave nga Trusti

Kohëve të fundit, në kuadër të publikimeve të lajmeve dhe përmbajtjeve të tjera në internet, është rritur shpërndarja e linqeve (vegzave), që përmes titujve ftohen ...

Kosova në 14 vjet shtetësi

Kosova sot feston 14-vjetorin e pavarësisë të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008, mes ngecjeve, sfidave dhe arritjeve në më shumë se një dekadë shtetësi.

Dialogu Kosovë-Serbi më 2021, konsiderohet vit i humbur

Procesi i dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovë dhe Serbisë në vitin 2021, po konsiderohet vit i humbur.

‘Stuhia e artilerisë politike' euro-amerikane në Ballkanin Perëndimor  

Ballkani Perëndimor do të ketë katër të dërguar special nga Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Premtimet e fushatës zgjedhore që çojnë në përqeshje të kandidatëve

Premtimet e ndryshme, të cilësuara shpesh të pambulesë e arsyeshmëri, të panevojshme e pothuajse boshe, të pavend të patakt e me nuanca ofenduese, karakterizojnë fushatat zgjedhore në Kosovë.

Shoqëria offline

Pandemia e shkaktuar nga COVID-19 ka ndryshuar mbase përgjithmonë mënyrën e funksionimit të shumë kompanive, organizatave dhe sektorëve të tërë ekonomikë.

Një vjetori i mjegullt i marrëveshjes së Uashingtonit

Sot bëhet një vit që kur Kosova dhe Serbia nënshkruan një dokument zotimesh në Uashington, me ndërmjetësim të presidentit të atëhershëm të Shteteve të ...

Ndeshje interesante në xhiron e dytë në Superligë

Sezoni i ri i Superligës së Kosovës në futboll nisi më ndryshe, për shkak të aplikimit të sistemit të VAR-it.