Postet nga: Ambasada Amerikane

Alicia Kearns reagon ndaj deklaratës së Ambasadës Amerikane për çështjen e dinarit serb

Kryetarja e Komisionit për Punë të Jashtme në Parlamentin e Britanisë, Alicia Kearns, ka pyetur se ku është “balanca” në deklaratat e Ambasadës Amerikane, në lidhje me zhvillimet ...

Kryetari i Supremes: Nuk është bërë sa duhet nga gjykata për rastet e trafikimit me njerëz

Në mbledhjen e Asamblesë së kryetarëve të gjykatave dhe gjyqtarëve mbikëqyrës, mekanizëm i krijuar nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës, sot është diskutuar ...

Ambasada amerikane për Vullinin: Ne nuk ndërhyjmë në vendimet e personelit të autoriteteve serbe

Ambasada amerikane në Serbi i ka thënë Radios Evropa e Lirë se Shtetet e Bashkuara nuk kanë rol në vendimet e autoriteteve në Serbi, teksa e ka komentuar dorë...

Ambasada amerikane në Serbi shpërndan reagimin e Sekretarit Blinken që dënon sulmin ndaj Policisë së Kosovës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi ka shpërndarë deklaratën e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, që tha se SHBA-ja dënon fuqishëm ...

Ambasada e SHBA-së në Prishtinë ul flamurin në gjysmë shtizë në nderim të policit të vrarë, Afrim Bunjaku

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka ulur në gjysmë shtizë flamurin amerikan në nderim të Afrim Bunjakut, policit të vrarë dje në veri.

Osmani, Konjufca, e Kurti pjesë e shënimit të 247-vjetorit të Pavarësisë së SHBA-së në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka marrë pjesë në shënimin e 247-vjetorit të Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ambasada e SHBA-së nuk e komenton mundësinë e përjashtimit të Kosovës nga Koalicioni Global kundër terrorizmit

Departamenti Amerikan i Shtetit ka konfirmuar për KALLXO.com se Qeveria e Kosovës nuk është koordinuar me SHBA-në dhe partnerët e tjerë ndërkombëtarë për ...

Hovenier: Ne vazhdojmë të avokojmë për zbatimin e të gjitha zotimeve të dialogut

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier është deklaruar, pas takimit ku është diskutuar për çështjen e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.