Postet nga: emmanuel macron

Macron në gjuhën shqipe: Franca është sot solidare me Shqipërinë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, përmes një postimi në gjuhën shqipe ka shprehur afërsinë me viktimat e tërmetit që goditi sot Shqipërinë.

Presidenti Thaçi takon homologun francez: Kosova është e gatshme për marrëveshje të paqes

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë vizitës së tij në Paris ka pasur një takim me homologun francez, Emmanuel Macron, me të cilin ka biseduar për ...

Thaçi: Franca mund të ketë rolin vendimtar në marrëveshjen Kosovë-Serbi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi sot se Franca mund të luajë rol kyç në procesin e ardhshëm të zgjidhjes përfundimtare të paqes dhe njohjes së ...

Makron po e rrezikon ndikimin e BE-së në Ballkan 

Kundërshtimi i pandërprerë i Francës ndaj zgjerimit ka vënë në rrezik ndikimin e mbetur të BE-së në vetë pragun e saj si dhe aftësinë e ...

Propozimi i ri francez për Ballkanin: Partneritet special në vend të anëtarësimit

Franca i ka filluar disa konsultime jozyrtare diplomatike që disa vendeve të Ballkanit Perëndimor t’u ofrojë partneritet të veçantë dhe të privilegjuar në vend të anëtarë...

Franca shkel premtimin ndaj Ballkanit në kërkim të dominimit brenda BE-së 

Kur në vitin 2016 regjimi i Gruevskit u detyrua që të dorëhiqej me forcë si rezultat i presionit popullor dhe ndërkombëtar në Maqedoni (tash Maqedoninë Veriore), ky akt ...

Macron: Protestat e qytetarëve më ndryshuan për të mirë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, pranoi se kriza me lëvizjen jo-politike "Xhaketat e Verdha" në disa mënyra ishte e mirë për të, sepse kjo e shtyu ...

Protesta në Paris kundër reformave të Macronit në pensione

Juristë, mjekë e pilotë u mblodhën të hënën në Paris për të protestuar kundër planit të Qeverisë së Francës për reforma në pensione.