Postet nga: vidovdani

KFOR

KFOR: Ceremonitë paqësore të Vidovdanit dhe Kurban Bajramit tregojnë rëndësinë e vazhdimit të dialogut

Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR ka përshëndetur ceremonitë paqësore të festës së Kurban Bajramit dhe Vidovdanit të cilat u shënuan sot në Kosovë.

Hapet rruga për qarkullim në Graçanicë

Që nga ora 7 e mëngjesit qytetarët serb filluan që të mblidhen në Manastirin e Graçanicës për të kremtuar festën e Vidovdanit.

Kryetari i Shtërpcës: Nëse vazhdon ky zullum ndaj popullit tonë, do të detyrohemi të reagojmë

Kryetari i Komunës së Shtërpcës, Dalibor Jevtiq në tubimin e mbajtur sot në Graçanicë ka thënë se serbët e Kosovës do të reagojnë ...

Gjendja e sigurisë: Vidovdani nuk do mbahet këtë vit në Gazimestan

Manastiri i Deçanit përmes një njoftimi ka bërë të ditur se për shkak të situatës aktuale të sigurisë, ceremonia tradicionale e Vidovdanit (Beteja e Kosovë...

“Vidovdani” në Gazimestan pritet të sjellë mesazhe politike nga serbët

“…në Vidovdan, serbët, jam shumë i bindur, do të hedhin hapat e tyre në mënyrë paqësore në rrugën drejt lirisë së tyre”, ky është paralajmërimi ...

Festa e Vidovdanit, këto janë masat e marra nga Policia e Kosovës për të siguruar rendin dhe qetësinë

Policia e Kosovës ka njoftuar për angazhimet policore që do t’i ndërmarrë lidhur me mbarëvajtjen e festës religjioze ortodokse të Vidovdanit, e cila festohet ...

Arrestimi në Gazimestan lëkund raportet Kosovë - Mali i Zi

Arrestimi i shtetasit malazias, Risto Jovanoviq, katër ditë më parë në Kosovë, mund të shkaktojë thellim të krizës së brendshme politike në Mal të Zi, që veçse ë...

Grenell përkujton Vidovdanin: Sot është ditë përkujtimore për dëshmorët e shenjtë serbë

Ish-emisari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-​Serbi, Richard Grenell, ka përkujtuar përvjetorin e Betejës së Kosovës, duke theksuar ...