Postet nga: beteja e kosovës

Gjendja e sigurisë: Vidovdani nuk do mbahet këtë vit në Gazimestan

Manastiri i Deçanit përmes një njoftimi ka bërë të ditur se për shkak të situatës aktuale të sigurisë, ceremonia tradicionale e Vidovdanit (Beteja e Kosovë...

“Vidovdani” në Gazimestan pritet të sjellë mesazhe politike nga serbët

“…në Vidovdan, serbët, jam shumë i bindur, do të hedhin hapat e tyre në mënyrë paqësore në rrugën drejt lirisë së tyre”, ky është paralajmërimi ...

FOTO - Serbët në Gazimestan të Obiliqit festojnë 'Vidovdanin'

Dhjetëra serbë janë mbledhur në Gazimestan të Obiliqit për të shënuar festën religjioze ortodokse të Vidovdanit.

Falsifikimet historike, misteret dhe të pavërtetat e Betejës së Kosovës së viti 1389 

Beteja e Kosovës e viti 1389, mbetet ngjarja më e manipuluar në historinë e popujve ballkanik, veçmas në hapësirën shqiptare dhe serbe. 

Kryeministri i Malit të Zi kërkon lirimin e malaziasit të arrestuar dje në Gazimestan

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, ka kërkuar nga autoritetet e Kosovës që të lirojnë qytetarin nga Podgorica i arrestuar dje në Gazimestan.

Grenell përkujton Vidovdanin: Sot është ditë përkujtimore për dëshmorët e shenjtë serbë

Ish-emisari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-​Serbi, Richard Grenell, ka përkujtuar përvjetorin e Betejës së Kosovës, duke theksuar ...

VIDEO: Serbët shënojnë përvjetorin e Betejës së Kosovës

Mijëra serbë janë mbledhur sot në Gazimestan të Obiliqit për të shënuar përvjetorin e Betejës së Kosovë të vitit 1389.

Graçanicë, bllokohet rruga kryesore, krijohen kolona të gjata në rrugët alternative

Kolna të gjata janë krijuar në rrugët alternative që çojnë në rajonin e Anamoravës.