Postet nga: vaksina anti covid-19

SHBA-ja miraton vaksinën e Johnson & Johnson

Rregullatori për barna në Shtetet e Bashkuara ka miratuar për përdorim vaksinën kundër COVID-19 të kompanisë Johnson & Johnson. Kjo vaksinë administrohet përmes një ...

Projekti i ri i BE-së do mbështesë përpjekjet në vaksinim në Ballkanin Perëndimor

Bashkimi Evropian në bashkëpunim me Bankën Botërore ka lansuar një projekt të ri rajonal me vlerë mbi 7 milionë euro për mbështetje të vaksinimit të sigurt ...

Kina i dhuron dhjetëra mijëra vaksina Malit të Zi

Republika Popullore e Kinës miratoi një donacion prej 30,000 vaksinash kundër koronavirusit për Malin e Zi, bëri të ditur Qeveria malazeze.

Japonia do hedh miliona doza të vaksinës Pfizer për shkak të shiringave të gabuara

Japonia ka siguruar 144 milionë doza të vaksinës Pfizer kundër COVID-19, por nuk ka mjaftueshëm shiringa për të nxjerrë gjashtë të shtëna nga secila shishe, raporton ...

Serbia e para në Evropë për vaksinimin kundër COVID-19

Nën kupolën gjigante të qendrës së panairit të Beogradit, dhjetëra infermierë të veshur me mantela mbrojtës vaksinojnë pa nda qytetarë: Serbia është kampione e vaksinimit ...

Vaksina e Oksfordit besohet se mund të parandalojë përhapjen e COVID-19

Vaksina kundër koronavirusit, e krijuar nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania AstraZenenca, mund të rezultojë me rënie “të konsiderueshme” të përhapjes së virusit, kanë thënë shkencë...

Izraeli u dhuron palestinezëve 5 mijë vaksina kundër COVID-19

Izraeli do të transferojë 5,000 vaksina kundër koronavirusit tek Autoriteti Palestinez, që të vaksinohen stafi mjekësor që është në vijën e parë të betejës me pandeminë.

Zyrtarët e Listës Serbe dhe shefi i Zyrës për Kosovën vaksinohen në Serbi

Serbët e Kosovës kanë marrë vaksinat e tyre anti COVID-19 në qytetet kufitare me Serbinë tash e disa javë. Drejtuesit e Listës Serbe, së bashku me shefin ...