Postet nga: reçak

25 vjet nga masakra - Homazhe në Reçak

Sot 25 vite më parë, Reçaku u zgjua i rrethuar nga forcat policore dhe ushtarake serbe të cilër vranë 45 civilë shqiptarë.

Pasi e quan kriminel lufte presidentin serb, Sanduloviq: Vuçiq mund të shkojë në Kosovë kur ta pranojë masakrën e Reçakut dhe të kërkojë falje

Ish-kandidati për president të Serbisë, kryetar i Partisë Republikane, Nikolla Sanduloviq, ka përgëzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, i cili ka thënë se nuk do ...

Rrëfimi i gazetarit britanik Vaughan Smith, i cili i tregoi botës për krimin e forcave serbe në Prekaz - LIVE

Në emisionin "Kallxo Përnime" po transmetohet rrëfimi i gazetarit britanik, Vaughan Smith, për raportimin që bëri në luftërat në ish-Jugosllavi, me theks sulmin dhe masakrat ...

Çfarë po bën shteti për dokumentimin e krimeve të luftës?

Në Kosovë janë bërë mbi 400 masakra dhe 13 mijë e 500 persona janë vrarë në luftën e fundit. Mbi 1,500 persona konsiderohen të zhdukur ndërsa rreth 20 mijë persona të dhunuar.

Banori i fshatit Reçak: Ne po kërkojmë drejtësi, jo hakmarrje

23 vite më parë, më 15 janar të vitit 1999, në fshatin Reçak të Shtimes ndodhi njëra prej masakrave më të rënda.

Dëshmitari i masakrës së Reçakut: Nuk u intervistuan asnjëherë ata që e panë masakrën

Organet e drejtësisë nuk po intervistojnë personat që e kanë parë nga afër masakrën e Reçakut.

Reçaku 23 vite pas, dëshmitari rrëfen për masakrën

Muhamet Bilalli ishte 34-vjeçar kur me sytë e tij pa njërën prej masakrave më të mëdha të kryer nga forcat serbe.

Rrëfimi për Reçakun

Sonte në emisionin "Kallxo Përnime" po diskutohet për Reçakun dhe drejtësinë.