Postet nga: Përmbytjet

Moti ekstrem në 10 vitet e fundit në Kosovë, sfidat në menaxhmin e situatave emergjente

Një numër i katastrofave ekstreme të motit karakterizuan vitin 2021, duke përfshirë përmbytje dhe shpërthime zjarresh.

Përmbytjet në Fier dhe Vlorë, pezullohet mësimi në këto shkolla

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, në orët e mbrëmjes ka publikuar një status në lidhje me ndikimin që situata e pëmbytjeve ka patur në shkollat ...

Lumi Vjosa del nga shtrati dhe përmbyt disa fshatra

Pas reshjeve të dendura të shiut mëngjesin e sotëm lumi Vjosa në Shqipëri ka dalë nga shtrati.

Gjermani, burri e gjen unazën e martesës që e humbi gjatë përmbytjeve

Wolfgang Hornas, banor i zonave që u përmbytën ditët e fundit në Gjermaninë Perëndimore, i është rikthyer sërish buzëqeshja, raporton Deutsche Welle.

Mehaj: FSK e gatshme të mbështesë Austrinë pas situatës me përmbytjet

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka bërë të ditur se ka shprehur gatishmërine e Forcës së Sigurisë së Kosovës që t’i dalë në ndihmë Austrisë ...

Rritet numri i viktimave nga përmbytjet në Evropë

Numri i viktimave nga përmbytjet e fundit në Evropë ka arritur në 193, njoftuan autoritetet më 18 korrik. Ndërkaq, dhjetëra persona vazhdojnë të jenë të zhdukur.

Përmbytjet nga degradimi i lumenjve

Lumenjtë si Drini, Sitnica, Morava e Binçes e lumenj të tjerë në Kosovë mund t’i përmbytin vendbanime të tëra kur dalin nga shtrati. Por, për ...

Pasojat nga vërshimet, drejtorët e komunave flasin për vlerësimet e dëmeve

Ende nuk ka kaluar një kohë e cila mund të tregonte saktë se sa është në total vlera e dëmeve që janë shkaktuar në komuna të ndryshme të Kosovë, ...