Postet nga: Europa Nostra

Çështja e Manastirit të Deçanit, Çeku: Organizata “Europa Nostra” e ka humbur kredibilitetin

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, sot në një konferencë për media ka folur në lidhje me qëndrimet e organizatës “Europa Nostra” për ...

Europa Nostra: Arsyet pse futëm Manastirin e Deçanit në mesin e 7 vendeve më të rrezikuara në Evropë janë ende të vlefshme

Një delegacion i përbërë nga përfaqësues të Europa Nostra dhe partneri i saj Instituti i Bankës Evropiane të Investimeve (EIBI) qëndroi në Kosovë javë...

Nisma ‘Lumbardhi përsëri publik’, pjesë e fituesve të çmimeve të Europa Nostra

Komisioni Evropian dhe Europa Nostra kanë shpallur të enjten fituesit e vitit 2022 për çmimet e evropiane të trashëgimisë, Europa Nostra, financuar nga programi i BE-së për Evropë...

Akuza për censurë i vë hije të keqe Konferencës mbi Trashëgiminë në Pejë

Pretendimi i bërë nga një specialiste kulturore e Kembrixhit se i është ndaluar diskutimi mbi manastirin në Deçan në një konferencë ndërkombëtare në Pejë, ka shkaktuar ...

Gërvalla-Schwarz dhe Çeku i dërgojnë letër presidentit të 'Europa Nostra' për Manastirin e Deçanit

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz dhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, i kanë dërguar letë...

Çeku: "Europa Nostra" do të vizitojë Manastirin e Deçanit për të përpiluar raport të ri

Organizata “Europa Nostra” ,e cila e ka futur Manastirin e Deçanit në listën e ngushtë të 7 monumenteve të rrezikuara, do të vizitojë monumentin për të përpiluar ...

Organizata 'Europa Nostra' i kthen përgjigje Kurtit e Osmanit për Manasatirin e Deçanit

Organizata “Europa Nostra” i ka kthyer përgjigje Presidentes Vjosa Osmani dhe kryeministrit Albin Kurti pasi që ata përmes një letrë i kishin renditur  argumentet e tyre se pse ...

Kurti e Osmani i shkruajnë Organizatës ‘Europa Nostra’ – Manastiri i Deçanit nuk është i rrezikuar

Presidentja Vjosa Osmani dhe Kryeministri Albin Kurti, ende pa marrë detyrat e tyre kushtetuese siç i kanë tash, i kishin shkruar Organizatës “Europa Nostra” në lidhe me Manastirin e ...