Postet nga: parlamenti evropian

Roberta Metsola zgjedhet presidente e re e Parlamentit Evropian

 

Parlamenti Evropian me rezolutë për shkeljet e të drejtave të njeriut në Serbi

Të enjten, Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën për shkelje të të drejtave e njeriut në Serbi.

Komisioni Europian - Bruksel

PE kërkon hapjen e arkivave të ish-Jugosllavisë, shkak krimet e politikës

Përfaqësuesit e Parlamentit Evropian më 15 dhjetor, vonë në mbrëmje votuan raportin për bashkëpunim në luftën kundër krimit të organizuar në Ballkanin Perëndimor. ...

Evropa e mbështet Tajvanin, thotë delegacioni i PE-së

Një delegacion i Parlamentit Evropian (PE) po viziton Tajvanin në kohën kur tensionet mes ishullit dhe Kinës janë në rritje.

Përplasje në Parlamentin Evropian, kryeministri polak akuzon BE-në për shantazh

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, ka akuzuar Bashkimin Evropian për shantazh në një debat të nxehtë me shefen e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, mbi sundimin e ligjit, raporton ...

PE miraton rezolutë për të drejtën në abort të sigurt

Ligjvënësit e Bashkimit Evropian miratuan të enjten një rezolutë, e cila u bën thirrje 27 vendeve anëtare të bllokut që të sigurojnë të drejtën në abort ...

PE miraton vendimin për certifikatat COVID-19

Parlamenti Evropian (PE) miratoi të mërkurën (9 qershor) vendimin për lëshimin e certifikatave digjitale të COVID-19 përmes së cilave blloku evropian synon që të lehtësojë ...

Presidenti i PE-së mbështet anëtarësimin e shteteve të Ballkanit në BE

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka bërë thirrje që shtetet e Ballkanit Perëndimor të lejohen të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, duke thënë se zgjerimi ...