Postet nga: Komisioni Evropian

Sveçla në Bruksel: KE rikonfirmon se Kosova ka plotësuar kriteret për heqjen e vizave

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, në Bruksel sot ka takuar komisioneren evropiane për Punë të Brendshme, Ylva Johansson, të cilën e ka falënderuar ...

Komisioni Evropian: Nuk ka udhërrëfyes shtesë për vizat

Komisioni Evropian sqaroi të martën se nuk ka planifikuar asnjë udhërrëfyes të ri për liberalizimin e vizave për Kosovën dhe se mbetet në që...

Komisioni Evropian rekomandon statusin kandidat për Ukrainën

Komisioni Evropian ka rekomanduar dhënien e statusit të vendit kandidat për Ukrainën, bëri të ditur presidentja e këtij institucioni, Ursula von der Leyen.

Ukraina pret mendimin e Komisionit Evropian për statusin e kandidatit

Komisioni Evropian pritet që më 17 qershor të japë mendimin për t’i dhënë Ukrainës statusin e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Raportohet se Komisioni Evropian mbështet anëtarësimin e Ukrainës në BE

Komisioni Evropian pritet të mbështesë dhënien e statusit e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian për Ukrainën gjatë javës së ardhshme, ...

Sveçla në Bruksel, kërkon liberalizimin e vizave për Kosovën

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në kuadër të një vizite në Bruksel ka zhvilluar takime me përfaqësues të ndryshëm në kuadër ...

BE-ja nis procedurën që mund të ndërpresë fondet për Hungarinë

Komisioni Evropian ka nisur procedurë disiplinore kundër Hungarisë, që mund të çojë në ngrirjen e fondeve të bllokut evropian për shkak të shkeljeve të normave demokratike nga ana ...

Von der Leyen tregon planin e BE-së për të hequr gradualisht energjinë ruse

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka paraqitur planet për të hequr gradualisht varësinë e BE-së nga karburantet fosile ruse, deri në vitin 2027 në një samit ...