Postet nga: parlamenti evropian

Ministrja Gërvalla ftohet nga Komisioni i Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka pranuar një ftesë nga Komisioni i Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian për të raportuar.

Mbushen 32 vjet nga rezoluta e parë e Parlamenti Evropian për Kosovën

Më 12 prill 1989 Parlamenti Evropian aprovoi rezolutën e parë për Kosovën, përmes së cilës bëhej e qartë sjellja agresive dhe sulmi ndaj institucioneve kosovare të ...

Kurti: T'i jepet fund izolimit të padrejtë të qytetarëve të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar lidhur me votimin e sotëm në Parlamentin Evropian për liberalizim të vizave për Kosovën.

Miratohet raporti për Kosovën, mbështetet liberalizimi i vizave

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka bërë të ditur se shumica dërmuese e Parlamentit Evropian e ka mbështetur liberalizimin e vizave ...

Sot pritet të miratohet raporti për Kosovën nga Parlamenti Evropian

Parlamenti Evropian sot pritet ta miratojë raportin për Kosovën. Më herët ky raport u miratua edhe nga Komisioni për Punë të Jashtme i këtij institucioni.

Von Cramon: Parlamenti Evropian tashmë do ta kishte aprovuar liberalizimin e vizave

Parlamenti Evropian e ka miratuar një raport përmes të cilit inkurajon shtetet anëtare mosnjohëse të BE-së që ta mbështesin pavarësinë e Kosovës dhe ta ...

Kundërshtimet në Parlamentin Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën, flasin nga MPJD

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës do të dalë me një qëndrim të mërkurën sa i përket raportit për Kosovën që ë...

Raporti i Parlamentit Evropian për Kosovën, kundërshtohet liberalizimi i vizave

Në Komisionin për politikë të jashtme të Parlamentit Evropian, të martën u votua për amendamentet e shumta në raportin për Kosovën të përgatitur nga ...