Postet nga: parlamenti evropian

Deputetja franceze në Parlamentin Evropian kundërshton liberalizimin e vizave dhe zgjerimin e BE-së me Kosovën

Deputetja franceze në Parlamentin Evropian, Dominique Bilde ka thënë se nuk e përkrahin liberalizimin e vizave për Kosovën dhe ka bërë thirrje të mos hiqet ...

Pasivizimi i adresave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Parlamenti Evropian miraton Rezolutë – kërkohet një hetim i pavarur

Në Parlamentin Evropian (PE) është miratuar rezoluta për çështjen e “pasivizimit” të adresave të shqiptarëve në Serbi, e cila do të figurojë në Raportin e Progresit për ...

Parlamenti Evropian miraton rezolutën që bën thirrje për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën ku thuhet se marrëveshja përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohjen të ndërsjellë”.

Parlamenti Evropian voton sot raportet për Kosovën dhe Serbinë

Në seancën plenare të Parlamentit Evropian të mërkurën do të votohen raportet për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjë e Hercegovinën, që ishin miratuar para një ...

PE: Marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë të bazohet në njohjen reciproke

Komisioni i Parlamentit Evropian për Politikë të Jashtme (AFET) ka miratuar të martën raportet për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjën e Hercegovinën.

Në Parlamentin Evropian diskutohet raporti për Kosovën

Komisioni i Parlamentit Evropian për Politikë të Jashtme do të diskutojë të martën raportet për Kosovën, Bosnje e Hercegovinën dhe Serbinë, përfshirë edhe pë...

Parlamenti Evropian mbështet kandidaturën e Ukrainës për në BE

Parlamenti i Bashkimit Evropian mbështet përpjekjen e Ukrainës për të arritur statusin e kandidatit për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian, tha presidentja e parlamentit Roberta ...

Filmi boshnjak 'Quo Vadis, Aida?' fiton çmimin e filmit të Parlamentit Evropian

Filmi boshnjak "Quo Vadis, Aida?" ka fituar çmimin e filmit të Parlamentit Evropian, duke qenë në konkurrencë me dy filma tjerë.