Postet nga: Donika Gërvalla-Schwarz

Gërvalla: Letra e ka humbur relevancën, disa shtete zgjodhën ta mbështesin fushatën e Serbisë

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla- Schwarz, ka thënë se lënia e çështjes së Kosovës jashtë agjendës së mbledhjes së Komitetit të Ministrave ...

Gjermania: Kosova të dërgojë draftin e Lajçakut

Ministrja e Punëve të Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, apelon te Kosova që të bëjë gjithçka është e mundur për t'u anëtarësuar në KiE.

Vuçiq e quan “mashtrim të radhës” njoftimin e Kosovës për draft-statutin për Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e quajti “mashtrim dhe përpjekje joserioze” nga Kosova njoftimin se ajo synon ta hartojë një draft-statut për themelimin e një Asociacioni të ...

Kosova inauguron Konsullatën e Përgjithshme në Poloni

Me anë të një ceremonie, Kosova ka inauguruar Konsullatën e Përgjithshme në Poloni e udhëhequr nga ambasadori, Drilon Gashi, hap të cilin ministrja e Punëve të ...

Ministrja Gërvalla në Strasburg për hapin e radhës të Kosovës drejt anëtarësimit në KiE

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla ka udhëtuar drejt Strasburgut, meqenëse më 16.04.2024 pritet të zhvillohet diskutimi dhe votimi për aplikimin e Kosovës në ...

Gërvalla i flet kryesuesit të OSBE-së për rëndësinë që ka anëtarësimi i Kosovës në këtë organizatë

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz, gjatë takimit me kryesuesin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), një...

Ambasadorët ia kujtojnë Kosovës “detyrat e shtëpisë” si formë e vetme për rrugën euro-atlantike

Ambasadorët e vendeve mike dhe aleate të Kosovës, SHBA-së, Gjermanisë dhe Bashkimit Europian, i rikujtuan ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz, dhe Kosovës, disa ...

Ministrja Gërvalla pritet të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, pritet të marrë pjesë në Konferencën e ...