Postet nga: Oliver Varhelyi

Varhelyi: Plani i Rritjes mundëson që Ballkani Perëndimor të afrohet mes vete dhe me BE-në

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Europian, Oliver Varhelyi, gjatë fjalimit të tij në Samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor për Planin e Rritjes dhe zhvillimit ekonomik ...

Varhelyi: Serbia të harmonizojë politikën e saj me të BE-së, anëtarësimi i mundshëm brenda pesë vjetëve

Komisionari i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi ka thënë të hënën në Beograd se Serbia, si vend kandidat për anëtarë...

Pas Samitit për Ukrainën, Tirana nikoqire e Samitit rajonal mbi Planin e Rritjes dhe Konvergjencës

Më 29.02.2024 kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, do të jetë nikoqire e Samitit rajonal mbi Planin e Rritjes dhe Konvergjencës me fokus integrimin e Ballkanit Perëndimor drejt Bashkimit Europian, ...

Varhelyi: Mali i Zi, vendi kandidat më i avancuar në negociatat për anëtarësim

Komisioneri evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi tha të martën në Podgoricë se Mali i Zi duhet të përfitojë nga mundësia e madhe dhe ...

BE, EU, Bruksel

BE e shqetësuar për parregullsitë në zgjedhjet e Serbisë

Bashkimi Evropian pret që autoritetet e Serbisë t’i shqyrtojnë në mënyrë transparente raportet e besueshme për parregullsi në zgjedhjet e 17 dhjetorit.

Komisioneri i BE-së për Zgjerim jep detaje rreth takimit joformal në Tiranë

Komisioneri i BE-së për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, ka thënë se në takimin joformal të liderëve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë është diskutuar se ...

BE: Nuk tolerohet mohimi i gjenocidit në Srebrenicë

Në 28-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, Bashkimi Evropian ka tërhequr vërejtjen se nuk mund të tolerohet mohimi i gjenocidit, revizionizmit të historisë dhe madhërimit të kriminelëve ...

Verhelyi thotë se në takim me Osmanin kanë folur për elementet e progresit që ka arritur Kosova

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Politikën e Fqinjësisë, Oliver Varhelyi në konferencë për media pas takimin me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani e ...