Postet nga: nato

SHBA: Aleatët e NATO-s janë të bashkuar para bisedimeve me Rusinë

Një zyrtare amerikane tha se anëtarët e NATO-s “qëndrojnë të bashkuar” para bisedimeve me Rusinë mbi të ardhmen e sigurisë evropiane, teksa shqetësimet janë rritur mbi ...

Vdes një ushtar në Prishtinë, KFOR-i jep detaje

Një pjesëtar ushtarak i KFOR-it ka vdekur të premten në Prishtinë.

Shtëpia e Bardhë hedh poshtë njoftimet për tërheqjen e mundshme të forcave amerikane nga Evropa Lindore

Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë njoftimet se administrata amerikane po shqyrton mundësinë e tërheqjes së forcave amerikane nga Evropa Lindore, para bisedimeve me Rusinë javën e ...

Ministrat e NATO-s me qëndrim të përbashkët lidhur me agresionin rus 

Të 30 anëtarët e NATO-s janë bashkuar kundër veprimit ushtarak rus në Ukrainë, tha më 7 janar misioni i Shteteve të Bashkuara në këtë aleancë, pas një takimi ...

Takim i posaçëm NATO-Rusi lidhur me krizën mbi Ukrainën

Një zyrtar i NATO-s njoftoi të martën se javën e ardhshme do të mbahet një takim i posaçëm i ambasadorëve të aleancës atlantike me zyrtarë ...

Biden dhe Putin pajtohen të shtojnë diplomacinë në mes të tensioneve në Ukrainë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka kërkuar nga homologu i tij rus, Vladimir Putin që t’i zbus tensionet, në një thirrje telefonike të ...

Lavrov: Bisedimet me ShBA-në për sigurinë, pas festave

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se bisedimet ndërmjet Uashingtonit dhe Moskës, lidhur me çështjet e sigurisë do të mbahen pasi të përfundojnë festat në ...

Kremlini po e shqyrton ftesën e Stoltenbergut për takimin NATO-Rusi

Ministria e Jashtme ruse e ka pranuar se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka propozuar mbajtjen e një takimi në kuadër të Këshillit NATO-Rusi ...