Postet nga: nafta

Scholz: Po punojmë në uljen e importeve të energjisë ruse

Kancelari gjerman, Olaf Scholz mbrojti shtetin e tij, i cili po kritikohet se nuk po heq dorë nga importet e energjisë ruse, duke thënë se Berlini “në mënyrë ...

BQK: Sektori bankar në Kosovë mund të përballet me tronditjet nga ekonomia globale

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Fehmi Mehmeti ka raportuar sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere rreth stabilitetit financiar dhe stabilitetit të çmimeve në ...

Një guvernator pretendon se Ukraina ka goditur një depo nafte në Rusi

Guvernatori rajonal, Vyacheslav Gladkov, ka thënë se dy helikopterë ushtarakë ukrainas kanë goditur një depo nafte më 1 prill, në qytetin rus, Belgorod, i cili gjendet rreth 25 kilometra në kufi ...

Presidenti Biden njofton masa të reja për të ulur çmimin e naftës në vend

Presidenti Joe Biden urdhëroi futjen në treg për gjashtë muaj të 1 milion fuçive nafte në ditë nga rezervat strategjike të vendit me naftë, në një përpjekje ...

Prapë rritje e çmimit të naftës në Kosovë, Ministria e Tregtisë thotë se janë duke inspektuar

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka thënë se autoritetet kompetente janë duke inspektuar në teren, pasi sot në mëngjes në Kosovë ka pasur rritje të ç...

Si hodhën anijet në det naftë ilegalisht?

Mijëra anije ndotin detet e botës duke hedhur në to mbeturina që përmbajnë naftë. Kjo gjë mbetet shpesh e pa ndëshkuar edhe kur ndodh që në ...

Bie çmimi i naftës në bursën ndërkombëtare, në Kosovë gjendja mbetet e njëjtë për një javë

Lufta Ukrainë-Rusi ka ndikuar edhe në destabilizimin e çmimit të naftës. Si pasojë e kësaj lufte, nga rritja e çmimit të naftës janë prekur edhe qytetarë...

I vodhi rreth 80 litra naftë nga rezervuari i një autobusi, arrestohet i dyshuari

Në fshatin të Pollatë të Podujevës, forcat e rendit kanë identifikuar dhe arrestuar një të dyshuar.