Postet nga: Cmimi

Shfaqja gjakovare “+18” fiton çmimin kryesor në festivalin e teatrove në Shkup

Shfaqja “+18” nga David Mamet dhe Arian Krasniqi, me regji të Qendrim Rijanit, ka marrë çmimin “Shfaqja më e mirë” e edicionit të 15-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove, ...

Shfaqja ‘Zgjimi i Pranverës’ merr çmim në festivalin e teatrit në Dibër

Shfaqja muzikore “Zgjimi i Pranverës” me regji të Zana Hoxhës është̈ shpërblyer me çmimin “Regjia më e mirë” në festivalin e “Teatrit shqiptar në Maqedoninë̈ e Veriut”.

Në barnatoret e Kosovës bie çmimi i ilaçit Remdesivir, që po përdoret nga pacientët me COVID-19

Në nëntor të vitit të kaluar çmimi për një ampulë Remdesivir, ilaç që përdoret për të trajtuar pacientët e infektuar me COVID - 19, ka qenë ...

Filmi ‘Zgjoi’ merr çmim në Shkup të Maqedonisë Veriore

Filmi ‘Zgjoi” i regjisores Blerta Bashkolli ka fituar çmimin ‘Golden Star Award”, në edicionin e 20-të të Festivalit Evropian të Filmit “Cinedays” në Shkup të Maqedonisë Veriore, duke u shpallur ...

Ministria e Kulturës nuk e mbështet botimin e librit të fituesit të çmimit evropian për letërsinë 

Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit nuk e ka mbështetur botimin e librit të ri të Shpëtim Selmanit. 

Filmi ‘Back Home’ kthehet me çmim nga Nju Jorku 

Regjisori Arbër Krasniqi ka marrë çmimin “Outstanding Achievement in Directing” në festivalin “International Filmmaker Festival of New York” (IFFNY),  që u mbajt nga 21 deri më 24 maj 2021 në Nju Jork ...

Motër e vëlla gjejnë gurë të çmuar në vlerë milionëshe

Isaac dhe Sofia Andreou, gjetën gurë të çmuar në një vlerë marramendëse. Një nga gurët që gjetën është sa madhësia e grushtit të një burri.

Armët ilegale që vrasin

Rreth 250 mijë armë ilegale janë në posedim të qytetarëve të Kosovë, sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Dhe ky numër po paraqet kë...