Postet nga: Manastiri i deçanit

Trashëgimia kulturore në Kosovë: Pse organizatat ndërkombëtare nuk u përmbahen politikave të tyre?

Këtë të diel (18 prill) ishte Dita e Trashëgimisë Botërore, një traditë vjetore e filluar nga UNESCO më 1982 që i kushtohet njohjes së vendeve me rëndësi ...

40 Organizata nga Shoqëria Civile reagojnë për përfshirjen e Manastirit të Deçanit në listën e ‘7 monumenteve të rrezikuara’

40 Organizata nga Shoqëria Civile kanë reaguar për përfshirjen e Manastirit të Deçanit në Listën ‘7 Monumentet Më të Rrezikuara të Evropës’ për vitin 2021 nga ...

Hajrulla Çeku reagon ndaj vendimit për Manastirin e Deçanit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku e ka cilësuar vendimin për futje e Manastirit të Deçanit në listën e 7 objekteve të rrezikuara si ...

Organizata 'Europa Nostra' i kthen përgjigje Kurtit e Osmanit për Manasatirin e Deçanit

Organizata “Europa Nostra” i ka kthyer përgjigje Presidentes Vjosa Osmani dhe kryeministrit Albin Kurti pasi që ata përmes një letrë i kishin renditur  argumentet e tyre se pse ...

Kosnett kërkon të respektohet vendimi për pronën e Manastirit të Deçanit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett ka thënë se mosbindja ndaj sundimit të ligjit, nga disa qeveri të ndryshme të Kosovës, vë në pikëpyetje ...

Manastiri i Deçanit, në listën e 2 aseteve të trashëgimisë evropiane me të rrezikuara për 2021-ën

“Europa Nostra” e ka  futur Manastirin e Deçanit  në programin e 12 aseteve më të rrezikuara të trashëgimisë evropiane për vitin 2021.

Lidhja e Historianëve "Ali Hadri" thotë se Hoti kapitulloi para Manastirit të Deçanit

Lidhja e Historianëve të Kosovës "Ali Hadri" dega në Deçan ka reagur lidhur me marrëveshjen e kryeministrit Hoti me përfaqësuesit e Manastirit të Deç...

Vendet e Quint-it dalin me deklaratë të përbashkët lidhur me punimet në zonën e Manastirit të Deçanit

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka lëshuar një deklaratë të përbashkët të vendeve të Quint-it lidhur me punimet që po bëhen në zonën ...