Postet nga: dinari

Komisioni Europian - Bruksel

BQK deklarohet pas takimeve në Bruksel për dinarin: U ngritën disa brenga për ndikimin e mundshëm te qytetarët serbë

Banka Qendrore e Kosovës ka dalë me një njoftim pas takimeve që kanë zhvilluar në Bruksel me emisarin e Bashkimit Europian, Mirosllav Lajçak dhe me përfaqësues ...

Borrell: Takimet me Kurtin dhe Vuçiqin në Munih, të pasuksesshme

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ka pasur takime “të pasuksesshme” me udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, sa i përket shtensionimit të ...

Konfirmohet pjesëmarrja e Kosovës në takimin e thirrur në Bruksel për çështjen e dinarit

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka konfirmuar për KALLXO.com që do të marrin pjesë në takimin që do mbahet më 27.02.2024 në Bruksel për çështjen e dinarit.

Çështja e dinarit, Kosova mes interesit dhe pasojave nga (mos)pjesëmarrja në takimin e Brukselit

Kosova dhe Serbia pritet të kenë një përballje në Bruksel më 27.02.2024 për çështjen e dinarit serb. Ndonëse kryenegociatori, Besnik Bislimi e ka refuzuar ftesën e BE-së, ...

Kurti në takim me ambasadorët e QUINT-it: BE-ja t’i heqë sa më shpejt masat ndëshkuese ndaj Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka takuar ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, me të cilët, siç thuhet ...

Presidentja Osmani kërkon të ruhen raportet me aleatët: Kosova nuk mund të ecë vetëm

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë që Kosova nuk mund të ketë asnjë sukses të qëndrueshëm pa bashkëpunimin dhe përkrahjen e aleatëve, ...

BE sërish kërkon që çështja e dinarit të zgjidhet në dialog

Bashkimi Evropian ka përsëritur se dëshiron t’u ndihmojë Kosovës dhe Serbisë që të gjejnë një zgjidhje për çështjen e përdorimit të dinarit serb ...

Euronews: Kriza valutore e Kosovës me Serbinë: Kush do të dalë fitues?

Në Ballkanin e trazuar, edhe çështjet e monedhës janë shndërruar në instrumente të mosmarrëveshjes politike. Cila palë do të dalë fituese në ngecjen aktuale mes euros dhe ...