Postet nga: Liria e shprehjes

Paditë SLAPP duan ‘t’i heshtin’ gazetarët dhe aktivistët, kërkohet zgjidhje për Ballkanin Perëndimor

Në Prishtinë është mbajtur një panel diskutimi për të adresuar vështirësitë që po hasin gazetarët dhe aktivistët në Ballkanin Perëndimor dhe jo vetëm ...

Media si tabelë qitjeje për politikanë e zhurmues

Media nuk është imune ndaj kritikave për përmbajtjet e saj e për mënyrën se si prenzanton lajmet a përmbajtje tjera. Megjithatë, kritika ndaj kë...

Kastriot Berisha

Berisha: Institucionet që duhet t’i mbrojnë gazetarët po i ndjekin penalisht

Gazetari dhe monitoruesi i rasteve gjyqësore Kastriot Berisha ka thënë se raporti i fundit i Departamentit amerikan të Shtetit për mediat është alarmues dhe shqetësues.

Osmani: Deklarimi i Prindonit për mediat u nxor nga konteksti

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se deklarimi i bashkëshortit të saj, Prindon Sadriu, se mediat janë 'ndërmarrje e përbashkët kriminale' u nxor nga konteksti.

Amnesty International dënon sulmin ndaj lirisë së shprehjes gjatë pandemisë

Organizata ndërkombëtare Amnesty International (AI) thotë se gjatë pandemisë Kina, Rusia dhe shumë vende të tjera kanë vendosur "ligje shtypëse" që kanë kufizuar të drejtën e ...

Praktika e Gjykatave të Kosovës në zgjidhjen e rasteve të shpifjes dhe fyerjes

Rregullimi ligjor i shpifjes dhe fyerjes

MEDIA-PRESS

AGK: Gjetjet “Reporterëve pa Kufij”, alarm për institucionet e Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës përmes një njoftimi ka reaguar për rënien e Kosovës për tetë vende në raportin e “Reporterëve pa ...

Sulmet dhe kërcënimet ndaj gazetarëve, janë sulm ndaj lirisë së fjalës

Shprehja e lirë e mendimit në rrjete sociale, apo media elektronike e të shkruara, fatkeqësisht po rezulton me dhunë fizike dhe kërcënime në Kosovë.