Postet nga: Kroaci

Vrasjet e Vukovarit: Cilat njësi vranë civilë në Kroaci në vitin 1991?

Analiza e BIRN e provave të Gjykatës së Hagës zbulon se Ushtria Popullore Jugosllave dhe njësitë paraushtarake serbe ishin vendosur në fshatrat përreth Vukovarit në Kroaci ...

Valë arrestimesh në Kroaci, deputetë e biznesmenë përfundojnë në pranga për korrupsion

Ka filluar mbrëmë në orët e vonshme dhe ka vazhduar edhe sot në orët e mëngjesit në Kroaci një aksion i zyrës kundër korrupsionit ...

Bosnja, Kroacia dhe Serbia raportojnë për qindra raste të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit, Serbia regjistroi edhe shtatë raste të vdekjeve nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Zyrtari serb i Kroacisë do të marrë pjesë në festimet e “Stuhisë”

Boris Millosheviq, zv/kryeministri i Kroacisë dhe një anëtar i Partisë së Pavarur Demokratike Serbe, SDSS, e cila përfaqëson pakicën serbe të vendit, do të marrë ...

Futbolli në Kroaci u kthehet stadiumeve boshe

Federata e Futbollit e Kroacisë e ndryshoi politikën që lejonte tifozët në lojëra dhe tha se do ta përfundojë sezonin me stadiume boshe.

Hoti uron homologun kroat Plenkoviq për triumfin në zgjedhje

Kroacia dje ka mbajtur zgjedhjet e parakohshme ku partia e Kryeministrit Andrej Plenkoviq ka fituar 66 ulëse në Parlament. Kyreministri i Kosovës, Avdullah Hoti përmes rrjetit Twitter i ...

Kroacia mban zgjedhjet parlamentare

Në Kroaci të dielën po mbahen zgjedhje parlamentare në kohën e pandemisë së koronavirusit, teksa sondazhet sugjerojnë se dy partitë kryesore, janë në garë të ngushtë për ...

Kroacia heq masën e vetizolimit për qytetarët e Kosovës

Kroacia e ka hequr masën e vetizolimit 14-ditëshe, për personat që hyjnë nga Kosova, Bosnje dhe Hercegovina, Serbia dhe Maqedonia e Veriut.