Postet nga: Kroaci

Zbulohen detaje të reja nga aksidenti i autobusit në Sllavonski Brod të Kroacisë, ku humbën jetën dhjetë kosovarë

Prokuroria në Sllavonski Brod të Kroacisë, ka ngritur aktakuzë ndaj një shtetasi të Kosovës lidhur me aksidentin e rëndë që ndodhi gjatë vitit të kaluar në autostradën ...

Sopranoja Margona Qerkezi debuton në Teatrin Shtetëror të Kroacisë

Sopranoja kosovare, Marigona Qerkezi, do të interpretojë në operën “Il Trovatore” që shfaqet me 19, 22 dhe 26 janar 2022 në Teatrin Shtetëror të Kroacisë në Zagreb.

Në Kroaci konfirmohen dy rastet e para me variantin Omicron

Në Kroaci, më 6 dhjetor janë konfirmuar dy rastet e para me variantin, Omicron të koronavirusit, njoftoi Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në Zagreb.

VIDEO: Kroacia përdor dronë për rimbjelljen e pyjeve

Fluturake të telekomanduara, që shpërndajnë fara, po lëvizin nëpër qiejt e Kroacisë, në një përpjekje ajrore për t’i rimbjellë pyjet e largëta, ...

Shfaqja ‘Totem dhe Tabu’ me dy prezantime në Kroaci

Shfaqja dans teatër "Totem dhe Tabu”, me regji e koreografi të Robert Nuhës, e dramaturgji të Zana Hoxhës do të ketë dy prezantimin në Kroaci, gjatë kë...

Arrestohet për korrupsion ish-ministrja kroate për fondet e BE-së

Ish-ministrja e Kroacisë për Zhvillimin Rajonal dhe Fondet e BE-së nga viti 2016 deri në vitin 2019, Gabrijela Zalac, e kaloi natën e së mërkurës në paraburgim pasi ...

Kroacia synon furnizimin me energji përmes termocentralit bërthamor

Kroacia është ndër dhjetë vendet anëtare të Bashkimit Evropian që i kanë kërkuar Komisionit Evropian të njohë termocentralet bërthamore si një burim energjie me nivele të ...

Kroacia ua kërkon punëtorëve shëndetësorë certifikatat për COVID-19

Kroacia do t’iu kërkojë të gjithë punëtorëve të sektorit shëndetësor që të vaksinohen apo të kenë test negativ për koronavirus, duke nisur nga ...