Postet nga: këshilli i europës

Gërvalla për draftin e Asociacionit: Shpresojmë të pranohet oferta jonë këtë herë

Kryediplomatja kosovare, Donika Gërvalla, thotë se shpresojnë që të pranohet "oferta këtë herë" pas letres së dërguar në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës, duke ...

Hoti: Dërgimi i draft-statutit të Asociacionit do të duhej të bëhej vitin e kaluar kur kërkonte ShBA-ja

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka deklaruar përgatitja dhe dërgimi i draft-statutit të asociacionit në Gjykatë Kushtetuese do të duhej të bëhej kur ...

Ambasada e Gjermanisë: Draft-statuti për Asociacionin do duhej të dërgohej në Kushtetuese para takimit të ministrave

Pas njoftimit të institucioneve të Kosovës se do të përgatisin një draft-statut që parasheh “krijimin e një mekanizmi për vetmenaxhim”, Ambasada e Gjermanisë në Kosovë thotë se ...

Knaus pas paralajmërimit për "draft-statut të Asociacionit": Kjo nuk do t’i pëlqej Vuçiqit

Gerald Knaus nga Iniciativa Evropiane për Stabilitet e ka quajtur përparim paralajmërimin se Qeveria e Kosovës është duke përgatitur një draft-statut për Asociacionin e ...

Presidentja Osmani flet me homologun gjerman për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Europës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier lidhur me anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Europë...

Kosova nuk vendoset në agjendën e 17 majit për anëtarësim në Këshill të Europës

Anëtarësimi i Kosovës në Këshill të Europës nuk është vendosur në agjendën e takimit të ministrave të jashtëm të shteteve anëtare të ...

Vuçiq bisedon me Scholzin për Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ka biseduar me kancelarin gjerman Olaf Scholz lidhur me situatën e serbëve që jetojnë në Kosovë dhe për çështjen ...

Deputeti ukrainas në KiE: Kosova ka gjasë që të futet në agjendën e Komitetit të Ministrave

Pak ditë para se përfundimisht të dihet nëse Kosova do jetë në agjendën e ministerialit të Këshillit të Europës, përfaqësuesi i Ukrainës ...