Postet nga: këshilli i europës

Haradinaj: Dështimi për t'u anëtarësuar në Këshillin e Europës i faturohet një njeriu - Albin Kurtit

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se dështimi i Kosovës për t'u anëtarësuar në ...

Këshilli i Europës në Strasburg, Francë. Foto: Antigonë Isufi/ Kallxo.com

KiE: Komiteti i Ministrave po zhvillon diskutime se si të vazhdohet me rastin e Kosovës

Kryesuesja e deritanishme e Komitetit të Ministrave të Këshillit të Europës, Dominique Hasler ka deklaruar se çështja e Kosovës është përmendur disa herë në deklaratat e ...

Tahiri kritikon Qeverinë: Edhe e ofruan Asociacionin, edhe morën grusht nga treshja e madhe evropiane

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri ka kritikuar Qeverinë lidhur me zhvillimet e fundit që kanë të bëjnë me  anëtarësimin e Kosovës ...

Gjermania: Kosova të dërgojë draftin e Lajçakut

Ministrja e Punëve të Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, apelon te Kosova që të bëjë gjithçka është e mundur për t'u anëtarësuar në KiE.

Kosova jashtë agjendës së KiE, ministri i Jashtëm i Shqipërisë: Qeveria të përmbushë zotimet me shpejtësi

Ministri i Punëve të Jashtmei Shqipërisë, Igli Hasani ka thënë se është e nevojshme që Qeveria e Kosovës të përmbushë sa më shpejtë zotimet që ...

Nga pragu i KiE-së në pasiguri ...

Nga “një hap larg” në “nuk dihet se kur”! Kështu devijoi rruga e Kosovës drejt Këshillit të Evropës në një periudhë prej vetëm tridhjetë ditë...

Scholzi, Macroni dhe Meloni letër Kurtit: Ka rrezik se pa Asociacion, Kosova s'ka përkrahje në KiE

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni i kanë dërguar letër kryeministrit Albin Kurti të mërkurën lidhur ...

Presidentja e Kosoves, Vjosa Osmani

Presidenca: Letra e Qeverisë dërguar në KiE, s'është konsultuar dhe dakorduar me presidenten Osmani

Presidenca e Kosovës ka reaguar në lidhje me letrën që Qeveria ia ka dërguar Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës për ta njoftuar rreth ...